
Міністерство охорони здоров’я України було вимушене посилити державний контроль за фармацевтичним ринком в рамках поточної реформи, оскільки саморегуляція ринку виявилася неефективною і призвела до погіршення якості послуг.
Про це заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов розповів в інтерв’ю виданню The Pharma Media.
"Ринок не зміг себе врегулювати й переклав проблеми ціноутворення на регулятора", — підкреслив Адаманов. Він додав, що держава змушена втручатися, щоб захистити пацієнтів від необґрунтованого зростання цін на ліки.
Наразі МОЗ впроваджує низку реформ, спрямованих на прозорість і доступність лікарських засобів. Зокрема, планується створення Національного каталогу цін, який дозволить громадянам перевіряти вартість препаратів і уникати переплат.
Крім того, міністерство ініціювало обмеження націнок на безрецептурні препарати до 35%, що є унікальним кроком навіть у порівнянні з країнами ЄС. Також розглядається можливість жорсткого регулювання маркетингових витрат, особливо щодо рецептурних ліків, які не повинні бути об'єктом маркетингу.
В інтерв’ю Адаманов також наголосив, що фармацевтика — це не тільки бізнес. В першу чергу виробництво та розповсюдження лікарських засобів є критичною сферою для держави і пацієнтів, що потребують вільного доступу до широкого спектру препаратів.
"Ринок має розуміти, що працює не тільки на себе й прибуток, а й для пацієнтів. Кінець кінцем виграє пацієнт, заради якого й ініційована ця реформа. Вона є дуже швидкою. Тому якщо ринок не зміг самостійно розв'язати базові питання, він має адаптуватися до неї", – заявив заступник міністра.
Нагадаємо, з 1 січня 2025 року було відновлено перевірки фармацевтичного бізнесу Держлікслужбою, які було призупинено з початком повномасштабного вторгнення рф. За результатами понад 230 перевірок, проведених у І кварталі цього року, в аптеках було винесено 77 постанов про штраф, видано 81 розпорядження про усунення порушень та припинено дію ліцензії 24 суб’єктам господарювання.