
Дивні кам'яні кола, які були знайдені на острові Скай (Шотландія), можуть бути доказом найдавнішого заселення людиною холодного північного заходу країни. Про це йдеться у новому дослідженні археологів з Університету Глазго, передає The Independent.
Дослідники кажуть, що таке відкриття розкриває факти на "надзвичайну пригоду", яку здійснили перші люди, аби досягти "далекого кінця" Шотландії.
"Загадкові кола, кожне з яких має розмір від 3 до 5 метрів, а також кам'яні інструменти, виявлені на місці знахідки, датуються приблизно 11 500 - 11 000 років тому - епохою, відомою як пізній верхній палеоліт (LUP)", - пояснили у матеріалі.
Такі знахідки є доказом того, що на цій шотландській території, яка знаходиться нижче сучасного рівня моря, швидше за все, була велика концентрація первісної людської популяції.
Нові знахідки також свідчать про те, що ранні люди цього періоду пішли набагато далі на північ, ні вважалося раніше.
"Це надзвичайно важливе відкриття, яке пропонує новий погляд на найдавніше з відомих людських занять на північному заході Шотландії", - підкреслила археолог Карен Харді, яка очолювала дослідження.
Вчені кажуть, що у цей період, коли більша частина західної Шотландії була похована під льодом, мисливці-збирачі з Північної Європи перетнули Доггерленд (територія, яка зараз вкрита Північним морем), аби заселити Скай.
"Подорож цих першопрохідців, які залишили свої низинні території в континентальній Європі, щоб вирушити на північ у невідомість, є справжньою історією пригод. Просуваючись на північ, швидше за все, слідуючи за стадами тварин, вони врешті-решт досягли Шотландії, де західний ландшафт кардинально змінювався в міру танення льодовиків, а земля піднімалася, оговтуючись від ваги льоду", - додала Харді.
Коли ці люди дісталися до острова Скай, то вони почали виготовляти знаряддя праці з каменю, який там знаходили.
За словами дослідників, перші люди вирішили оселитися на цьому місці завдяки гарному доступу до прибережних та річкових ресурсів, а також природних матеріалів, таких як охра, що високо цінувалися стародавніми культурами.
"Нове дослідження відображає ранню присутність людини на крайньому північному заході Європи, розширюючи межі виживання в холодних умовах. Тут ранні люди жили у фрагментованому, мінливому і нестабільному середовищі серед танення льодовиків, гір і океанів, що значно відрізнялося від низинних умов північно-західного краю Великої Європейської рівнини", - йдеться у матеріалі.
Спираючись на дослідження, первісне населення острова, швидше за все, походило з материкової частини північно-західної Європи, "перетнуло Доггерленд на територію нинішньої Британії і врешті-решт досягло крайньої півночі острова Скай".
"Разом з новими кам'яними вирівнюваннями і кількома іншими прилеглими місцями, цей регіон тепер містить більше доказів LUP, ніж будь-де в Шотландії", - підсумували науковці.
Інші археологічні знахідки
Як писав УНІАН, раніше в Італії виявили прихований палац, де колись могли жити Папи Римські. Зокрема дослідники натрапили на складні архітектурні споруди під площею, в тому числі замуровані конструкції.
За припущеннями вчених, ці споруди можуть належати Патріархату - резиденції вождів, яка складалася з великої зали для прийомів, що називалася монументальною базилікою.
Також археологи довели, що гладіатори билися з дикими тваринами на аренах. У новому дослідженні вчені заявили, що скелет чоловіка, який помер у віці від 26 до 35 років, має сліди укусів на тазу від великої кішки, яка могла бути левом.
"Ми вважаємо, що це перший приклад того, що слід укусу був виявлений на таких останках", - зазначив професор Тім Томпсон, провідний автор нового дослідження з Університету Мейнута в Ірландії.