В Україні завтра відзначають Стрітення / Фото: Стрітення Господнє. Фреска монастиря Діонісіат, Афон

Православні в Україні 15 лютого відзначають важливе християнське свято – Стрітення Господнє. Цей день присвячено принесенню немовляти Ісуса в Єрусалимський храм.

Читайте такожІісус Христос у творах мистецтва (рос.)

УНІАН зібрав усе, що відомо про історію, традиції та народні прикмети давнього свята.

Стрітення господнє – історія свята

Слово «стрітення» можна перекласти з церковнослов'янської як «зустріч». Стрітення Господнє вважається святом зустрічі Старого та Нового Заповітів.

Подробиці принесення Ісуса до храму описано в Євангелії. За старозавітним законом Мойсея старшого сина в сім'ї необхідно було посвятити Богу. За народження первістка було прийнято вносити в Єрусалимський храм символічну жертву - однорічне ягня, голуба або горлицю.

Згідно з переказами, після Різдва Христового його сімейство жило в Віфлеємі. На 40-й день після народження Йосип Обручник та Пресвята Богородиця з немовлям попрямували до Єрусалиму, аби виконати припис закону.

У Храмі сім'ю зустрів 360-літній старець Симеон Богоприємець, якому було обіцяно, що він не помре, поки не побачить Спасителя людства, обіцяного пророцтвом Ісаї. Взявши немовля Ісуса Христа на руки, Симеон проголосив його Месією.

Таким чином, Стрітення Господнє стало сполучною ланкою між Старим і Новим Заповітом, моментом зустрічі людей зі Спасителем.

Стрітення Господнє – одне з найдавніших християнських свят, яке відзначалося вже в IV столітті. В Православ'ї Стрітення належить до числа двунадесятих свят.

В День Стрітення старець Симеон проголосив Ісуса Спасителем / А.Єгоров "Симеон Богоприємець" - Wikipedia.org

Традиції на Стрітення

У День Стрітення Господнього в православних храмах відбуваються святкові богослужіння. У християн як західного, так і східного обряду збереглася традиція освячення у цей день церковні свічки.

У слов'ян вважалося, що стрітенські свічки допомагають захистити будинок від блискавки та пожеж. Їх зберігали весь рік і запалювали лише під час домашньої молитви.

Ще одна традиція на Стрітення – освячення води. При цьому, воду не приносили святити в храм, а збирали прямо з бурульок, які тануть. Така свята вода зберігалася нарівні з хрещенською.

Останні зимові морози в народі називали стрітенськими. Після свята наші предки приступали до «весняних» справ у господарстві. Водночас, у дні після Стрітення молодь влаштовувала гуляння.

Останні зимові морози в народі називають стрітенськими / УНІАН

Прикмети на Стрітення

Символічне значення Стрітення (зустріч старого з новим) пов'язували зі зміною пір року. Народ відзначав його як зустріч зими з весною. Народна пам'ять зберегла безліч прикмет, пов'язаних з цим святом:

- якщо в ніч на Стрітення небо чисте, яблука та груші добре вродять;

- якщо на Стрітення почнеться відлига, то весна буде пізньою;

- сильний вітер на Стрітення – погана прикмета для посівів;

- ясна і тиха погода на Стрітення – до теплої та м'якої весни;

Чого не можна робити на Стрітення

У Стрітення православним не можна було пропускати церковну службу, а після неї – йти з храму без стрітенських свічок.

У цей день слід уникати важкої фізичної роботи або служби, небажано починати нові справи або вирушати у далеку дорогу.