Мобілізація в Україні продовжується для чоловіків від 18 до 60 людей. Однак деякі категорії військовозобов'язаних отримують відстрочку, і серед них - особи з інвалідністю. Нагадаємо, що в Україні триває ліквідація МСЕК, і в 2025 році встановлювати інвалідність будуть новим чином.
Про те, як проходить мобілізація в Україні для чоловіків з інвалідністю, ексклюзивно для УНІАН розповіла адвокат Тетяна Савченко.
Мобілізація з інвалідністю - хто отримає відстрочку
Особи з інвалідністю отримують відстрочку від призову незалежно від групи. Ця норма діє з початку війни, і в грудні змін не очікується. Однак відстрочка має бути офіційно оформлена в ТЦК.
Особи, які мають посвідчення по інвалідності, можуть отримати відстрочку від мобілізації в Резерв+. Їм не потрібно відвідувати військомат особисто.
Чи можуть мобілізувати з інвалідністю? Це можливо лише за однієї умови: якщо особа добровільно підпише контракт на службу.
В зв'язку з ліквідацією МСЕК люди цікавляться, чи не заберуть у них інвалідність і як проходитиме перекомісія. Документи для людей із безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Особам, чий повторний огляд якраз припадає на час реформування системи МСЕК, продовжується термін проходження повторного огляду на 6 місяців.
Як отримати відстрочку за станом здоров'я
Адвокат Тетяна Савченко в коментарі УНІАН розповіла, чи може бути мобілізована особа з захворюваннями, яка не може належним чином оформити інвалідність через проблеми з роботою МСЕК.
За словами експерта, якщо людина не має інвалідності, але її оформлює, то, швидше за все, у неї є серйозні проблеми зі здоров’ям. У такому разі вона може отримати відстрочку по хворобі за результатами ВЛК чи бути списаною. Раніше ми докладно пояснювали, з якими хворобами не беруть в армію.
Бувають випадки, коли у громадянина багато хвороб, але їх проігнорувала ВЛК, чи не було надано відстрочку для проходження реабілітації, чи його визнали повністю придатним для служби у десантно-штурмових військах, хоча він за станом здоров’я явно не може бути штурмовиком. Таким людям Тетяна Савченко радить, щоб захистити себе, упродовж місяця подати скаргу на постанову військово-лікарської комісії до ВЛК вищого рівня.