Президент Володимир Зеленський підписав законопроект №10313, який передбаає скасування статусу "обмежено придатний". Особи, які раніше мали такий статус, повинні протягом 9 місяців повторно пройти військово-лікарську комісію.

Як розповів у коментарі 24 Каналу юрист у питаннях армії та проходження військової служби Олександр Золотухін. Верховна Рада скасувала статус "обмежено придатний" та залишила лише "придатний" чи "непридатний" до військової служби. Міністерство оборони України має свій внутрішній наказ номер 402, який містить перелік хвороб, згідно з яким військовозобов'язаних відносять до "придатних", "обмежено придатних" та "непридатних".

"Поки Міноборони не змінить цей наказ, то жодної перекваліфікації "обмежено придатних" не відбуватиметься. Адже немає документа, на який можна посилатися для того, щоб кваліфікувати особу як "придатну" чи "непридатну", - зауважив юрист

Міноборони має визначити, який статус надавати людям, які мають певний діагноз та раніше були "обмежено придатними". Лише після ухвалення внутрішнього наказу, який буде основоположним для ВЛК, військовозобов'язані, які раніше були визнані обмежено придатними, зможуть проходити комісію для встановлення придатності до проходження військової служби.

Юрист також зауважив, що для чоловіків, які мали статус "обмежено придатний" у воєнний час, мають бути визначені умови проходження служби. Для них мають бути створені специфічні умови, адже людина має серйозні проблеми зі здоров'ям. 

Найімовірніше, чекати наказ від Міноборони довго не доведеться, оскільки є дев'ятимісячний строк, протягом якого особи, які раніше були "обмежено придатні", мають пройти повторно військово-лікарську комісію. Він починається з моменту, коли закон набирає чинності.

Також Міноборони, окрім того що має розробити внутрішній наказ, має ще зареєструвати його в Міністерстві юстиції. Наказ має пройти юридичну оцінку на предмет того, наскільки він законний та відповідає внутрішньому національному законодавству та забезпечує дотримання прав людини.

Разом із перекваліфікацією "обмежено придатних" до цього законопроєкту були внесені зміни щодо Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних. Цей реєстр буде комунікувати з низкою інших реєстрів, зокрема демографічним, реєстром судових рішень, реєстром Мін'юсту щодо актів цивільного стану та іншими реєстрами.

"З Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних можна черпати основну інформацію про призовника. Згода на обробку персональних даних військовозобов'язаного не вимагається. Міністерство матиме доступ до більшості інформації про людину, яка необхідна для заповнення так званої військової картотеки", - додав юрист.

Доступ до такого реєстру має обмежена кількість людей. Вони несуть відповідальність за факти в ньому, оскільки всі відомості, які містяться в такій картотеці, конфіденційні.

Мобілізація в Україні: останні новини

Член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки й нардеп від "Слуги народу" Федір Веніславський заявив, що за два роки повномасштабної війни понад 8 тисяч мобілізованих так і не були на передовій

Раніше він запевнив, що про зниження віку, з якого людина може бути призвана на військову службу за мобілізацією, нижче позначки в 25 років, наразі не йдеться. За його словами, ці дискусії не ініціюються і не точаться на жодному рівні. 

Вас також можуть зацікавити новини: