650 тисяч потенційних призовників виїхали з країни вже після того, як юридично зробити це було неможливо / фото УНІАН

Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко прокоментував припущення про те, що через призупинення консульських послуг сотні тисяч українських чоловіків не повернуться в Україну, а просто шукатимуть можливості легалізувати своє перебування в інших країнах.

В інтерв'ю Radio NV він сказав, що заходи, про які оголосив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, - "досить слабкі", вони не вплинуть на рішення українців залишитися за кордоном.

"Тому що, якщо людина хоче знайти привід залишитися, вона знайде їх 1500 разів і безвідносно до того, дадуть їй якийсь папірець у консульстві чи не дадуть. А якщо вона хоче допомогти своїй державі, то так само знайде 1500 причин для того, щоб повернутися і робити це тут. Тому питання тут не в цих поки що тимчасових розбіжностях, а в громадянській позиції, або вона в тебе є, або немає. Давайте так із цього і виходити", - наголосив Огризко.

Відео дня

Він також висловився щодо того, наскільки законним є обмеження консульських послуг за кордоном для всіх чоловіків призовного віку. Журналісти нагадали, що, згідно з даними Євростату, 650 тисяч потенційних призовників виїхали з країни вже після того, як юридично зробити це було неможливо. Зокрема, виїхали під приводом волонтерської діяльності, супроводу хворих родичів, за листами з ГУР тощо. У зв'язку з цим представники ЗМІ припустили, що, можливо, потрібно розібратися з тим, хто і на яких підставах залишив Україну, оскільки ці лазівки також були створені державою. І зараз вона ж "поставила в рівні умови" - тих, хто виїхав законно, і тих, хто порушив закон.

На думку Огризка, ці "не стикування" будуть врегульовані протягом кількох тижнів.

"Усе буде стикуватися, коли всі юридичні моменти будуть врегульовані остаточно і безповоротно. Думаю, мова дійсно йде про два-три тижні, не більше. А щодо тих, хто під виглядом волонтерів виїжджав, розуміючи, що ніколи не повернеться, то це аморально, я вважаю. Користуватися тим, що держава допомагала начебто тим, хто хотів допомогти державі, а потім обдурив її, це двічі аморально", - сказав він.

Він додав, що "ми живемо" не тільки винятково в межах якогось регулювання законів, підзаконних актів, а й у межах емоційного, морального, етичного. На думку Огризка, ці моменти не менш важливі, ніж те, що регулюється законом, - етика та патріотизм не зникли.

"Мене тим більше ображають і, чесно кажучи, виводять з рівноваги заяви деяких наших псевдодіячів культури, які кажуть: "Ми ж демократична держава, тож я буду вирішувати, чи піду я воювати, чи не піду". Ось я такий собі "демократ", аж далі нікуди, що я буду на державні інтереси просто, вибачте на слово, плювати з великої дзвіниці", - акцентував екскерівник МЗС.

Він упевнений, що такого роду заяви не повинні сьогодні лунати від діячів культури. Тому в контексті з проблемою слід шукати баланс.

"Так, не все може бути побудовано на емоціях і якихось речах, які не можна помацати руками. Але так само, коли держава намагається навести лад у тому, що їй реально потрібно, я думаю, в цьому їй треба допомагати", - додав Огризко.

Призупинення консульських послуг для українців за кордоном

Як повідомляв УНІАН, 23 квітня набуло чинності припинення консульських послуг для громадян України, які перебувають в інших країнах.

У Міністерстві закордонних справ назвали цей захід "відновленням справедливого ставлення до чоловіків мобілізаційного віку в Україні та за кордоном".

У Єврокомісії зазначили, що взяли це оголошення до відома. Прес-секретар Єврокомісії з питань внутрішніх справ, міграції та внутрішньої безпеки Аніта Хіппе сказала, що не має конкретних коментарів, коли йдеться про Директиву про тимчасовий захист (документ регулює перебування переселенців з України на території ЄС), адже документ не передбачає відмінності статі, призовного статусу тощо.

Вас також можуть зацікавити новини: