Засновник інтернет-видання "Українська правда" Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року \ фото УНІАН

З матеріалів кримінального провадження щодо вбивства журналіста Георгія Гонгадзе зникли слова засудженого екс-генерала Міністерства внутрішніх справ Олексія Пукача про те, що до цієї справи причетний другий президент України Леонід Кучма та екс-голова Верховної Ради Володимир Литвин.

Читайте такожВбивця Гонгадзе подав касацію на вирок: "Я вже відбув повний строк"Про це на прес-конференції в УНІАН заявила адвокат Тетяна Костіна. Адвокат нагадала, що незабаром – 20-ті роковини з дня загибелі Гонгадзе, проте до сьогодні до відповідальності не притягнуто як замовників його вбивства, так і замовників замаху на народного депутата II та III скликань ВР Олександра Єльяшкевича та викрадення та побиття журналіста Олексія Подольського, чиї інтереси вона представляє. Захисник переконана, що попри те, що виконавці у цих злочинах різні, замовник у них один – екс-президент Кучма.

Костіна звернулася до президента Володимира Зеленського з закликом довести справу до кінця, щоб винні у замовленні цих трьох злочинів опинилися на лаві підсудних, оскільки всі попередні президенти, починаючи від третього президента Віктора Ющенка (2005-2010 рр.) обіцяли поставити крапку у цій справі, однак обіцянок так і не дотримали.

Відео дня

Також вона додала, що своїм зверненням до Зеленського хоче привернути увагу до систематичного невиконання Україною своїх зобов’язань стосовно резонансних справ, зокрема справи Гонгадзе та повідомити про фальшування цієї справи в Верховному суді.

Адвокат пояснила, що Україна ще у січні 2002 року постановою парламенту взяла на себе зобов’язання безумовно виконувати резолюцію ПАРЄ по справі Гонгадзе, Подольського і Єльяшкевича, однак ці зобов’язання досі не виконані.

За її словами, в справі Єльяшкевича зобов’язання не виконані в повному обсязі, а в справі Гонгадзе і Подольського – не виконуються головні зобов’язання стосовно замовників цих злочинів.

"Які обґрунтовано пов’язувалися з тодішнім президентом Леонідом Кучмою", - наголосила Костіна.

Також вона додала, що "плівки Мельниченка" – далеко не єдиний доказ причетності Кучми до цього злочину, оскільки є ще такий вагомий доказ, як свідчення виконавця вбивства Гонгадзе Пукача. Адвокат наголосила, що для того, щоб вивести Кучму з-під обвинувачення, провадження щодо Гонгадзе і Подольського було засекречено ще в суді першої інстанції, щоб громадськість не могла контролювати перебіг судового процесу. Костіна також наголосила, що в справі було проведено єдине відкрите засідання, – коли оголошували вирок Пукачу, – однак і в цьому засіданні була допущена фальсифікація судової справи.

"Відомі всьому світу слова Пукача, що вирок суду буде йому зрозумілий, лише коли на лаві підсудних з ним сидітиме Кучма та Литвин, в матеріалах справи відсутні", - заявила адвокат.

Вона наголосила, що ці слова навмисно не внесли до справи для того, щоб Кучма та Литвин, який у 1999-2002 роках очолював Адміністрацію президента, могли уникнути відповідальності.

Крім того, Костіна звинуватила Верховний суд та Міністерство юстиції в дезінформації, яку надають міжнародній спільноті щодо цієї справи.

"В Раду Європи систематично направляється недостовірна інформація, але змовчати чи приховати системні факти фальсифікації не вийде, оскільки цією справою цікавляться не лише Рада Європи, але й Гельсінська комісія Конгресу США", - заявила адвокат.

Крім того, вона повідомила, що коли справа слухалася в апеляційній інстанції, слухання пройшли з кричущими порушеннями, зокрема, справу слухали без потерпілих. Також у справі як захисник вдови Георгія Гонгадзе Мирослави брала участь Валентина Теличенко, яка, на переконання Костіної, брала участь у цій справі в статусі адвоката незаконно. Костіна також нагадала, що в 2017 році Касаційний суд усунув Теличенко з цієї справи, проте судді Верховного суду не виконали цю ухвалу і Теличенко досі вважається адвокатом.

Також вона наголосила, що сама Мирослава Гонгадзе як потерпіла була лише на одному судовому засіданні, ніколи не знайомилася з матеріалами справи. Один раз вона відвідала засідання Апеляційного суду, і то лише при розгляді організаційних питань.

Костіна зауважила, що в 2015 році суд не залучив доньок Гонгадзе як потерпілих, коли їм виповнилося 18 років, хоча зобов’язаний був це зробити.

Адвокат переконана, що всі ці процесуальні порушення в судах всіх трьох інстанцій були допущені з єдиною метою – "вивести з-під відповідальності Кучму".

Своєю чергою, колишній суддя Конституційного суду та перший генеральний прокурор України Віктор Шишкін зазначив, що з метою "відбілити" Кучму нещодавно Подольському було відмовлено в статусі потерпілого у справі Гонгадзе. За його словами, це було зроблено для того, щоб він як потерпілий не міг клопотати про допит колишніх високопосадовців як свідків.

Шишкін також наголосив, що жоден з президентів не виконав своїх обіцянок поставити крапку в справі Гонгадзе.

"Жоден президент не виконав свої обіцянки. Найбільш близько підійшов до виконання своїх обіцянок Ющенко, тому що саме при ньому були арештовані виконавці вбивства Гонгадзе і засуджені, були арештовані та засуджені виконавці замаху на Подольського, але Кучму – "батька" всіх цих високопосадовців – ніхто так і не притягнув до відповідальності", - підкреслив він.

Вбивство Гонгадзе: хроніка

  • Засновник інтернет-видання "Українська правда" Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі під Таращею Київської області виявили тіло без голови, яке, за висновками експертів, могло належати журналісту. Останки черепа, які за заявою Генпрокуратури належать Гонгадзе, було знайдено 2009 року на Київщині.
  • 15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України - Валерія Костенка, Миколу Протасова і Олександра Поповича. Суд позбавив їх волі на строк від 12 до 13 років.
  • У січні 2013 року до довічного ув'язнення за вбивство журналіста було засуджено колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС, генерала Олексія Пукача.
  • Журналіста поховали 22 березня 2016 року в Києві на території церкви Миколи Набережного.
  • Замовники вбивства досі не встановлені.