Як перевестися в іншу частину або бригаду / ua.depositphotos.com

Українські військовослужбовці мають право перевестися в іншу частину або бригаду, якщо у них на це є вагомі причини. Які підстави для переведення в іншу частину є вагомими, як правильно оформлюється переведення, скільки на нього чекати і що робити військовослужбовцю в разі, якщо він не хоче переводитися, ми запитали в адвоката.

Як перевестися з однієї частини в іншу - як усе оформити

Як розповіла в коментарі УНІАН адвокат юридичної компанії PROCTOR Тетяна Бухольська, на практиці питання переведення військовослужбовців є досить проблемним. Щоб мобілізованому перевестися з однієї частини або бригади зі складу Збройних сил України до іншого військового з'єднання ЗСУ, передусім потрібноотримати відношення (у народі цей документ називають рекомендаційним листом) від тих в/ч або бригади, в яких військовий хоче служити.

Щоб його отримати, мобілізовані звертаються до тих частин/бригад, де мають якихось знайомих, або ж роблять це безпосередньо через рекрутингові центри. Крім усього, для цього потрібно відповідати критеріям, які та чи інша бригада/частина висунули до кандидата. Приміром, якщо потрібна людина, придатна до військової служби, а мобілізованого, який хоче перевестися, визнали придатним для служби в тилових частинах (обмежено придатним), то він не буде підходящим кандидатом.

Відео дня

Після того, як мобілізований підбере собі нове місце для проходження служби, отримає відношення, то він може готувати рапорт на переведення разом із додатками. Рапорт можна подавати як у письмовій формі, так і в електронній, але, щоб його не залишили без розгляду, обов'язково має бути зазначено таке:

  • заголовок - "Рапорт";
  • посада командира (начальника), якому адресується документ;
  • назва посади, яку обіймає військовий;
  • військове звання, власне ім'я та прізвище;
  • суть порушеного питання;
  • перелік доданих до рапорту документів або їхніх копій (за потреби).
  • дата;
  • підпис особи, яка подає документ.

В електронному вигляді рапорт на переведення можна подати через застосунок "Армія+" у тому разі, якщо переведення відбувається з тилової частини до бойової, з бойової до бойової або з бойової - в тил. Якщо переведення відбувається за висновком військово-лікарської комісії, приміром, особа була придатною, а стала придатною для служби в тилових підрозділах, то в цьому разі до рапорту обов'язково треба додати висновок ВЛК.

Наступний крок - це подання рапорту з додатками. Якщо документ подається письмово, то його можна передати особисто командиру або надіслати цінний лист з описом через "Укрпошту". Якщо рапорт подається особисто, то обов'язково поставити на нього вхідний номер.

Рапорт, поданий у паперовому вигляді, мають розглянути протягом 14 днів із дня його подання. Якщо документ подано через "Армія+", то час його розгляду - 72 години.

Якщо рапорт не буде розглянутий вчасно, мобілізований може оформити звернення до Військової служби правопорядку або до Військової прокуратури щодо того, що він відправив рапорт, але не отримав відповідь вчасно. У зверненні також треба попросити орган, до якого адресовано звернення, вплинути на ситуацію,

- радить адвокат.

Перевестися з однієї частини чи бригади до іншої можуть як мобілізовані, так і контрактники, каже експерт. Але може бути таке, що в контракті у військового прописано, що він може проходити службу тільки в тому підрозділі, до якого його зарахували: "Варто зазначити, що в разі переведення контрактника умови контракту можуть бути змінені. На практиці я поки що не зустрічала контрактників, які переводилися б. Найчастіше траплялися випадки, коли контрактників переводили у зв'язку з підвищенням".

Що є підставою для переведення в іншу частину

Що є підставою для переведення в іншу частину / ua.depositphotos.com

Щодо того чому, з яких причин можна перевестися в іншу частину, то за словами експерта, найбільш реалізована на практиці підстава для переведення - за станом здоров'я. Приміром, особа була придатна до військової служби, але стала придатною до служби в тилу, і в такому разі вона може перевестися.

З інших підстав - наприклад, переведення в іншу частину за власним бажанням - максимально складно реалізувати своє право на переведення. "Підстави для переведення, які залежать від бажання військового, - це за станом здоров'я за висновком ВЛК і за сімейними обставинами", - зазначає Тетяна Бухольська.

Якщо говорити про те, як перевестися в іншу частину за сімейними обставинами, то це може бути така ситуація: військовослужбовець має дитину з інвалідністю або яка має складні захворювання нервової системи, до прикладу, а військовий служить десь далеко від місцевості, де він мешкає. У такому разі мобілізований може написати рапорт на переведення в місцевість, що знаходиться недалеко від місця, де живе його дитина.

Можуть бути й інші обставини - мобілізований має матір з інвалідністю 1 або 2 групи і за нею нема кому доглядати, крім цього військового. У такому разі військовий може попросити перевести його ближче, але тоді потрібно надати висновки лікарсько-консультативної комісії про те, що особа потребує догляду, довідку про встановлення 1 або 2 групи інвалідності, а також документи, що можуть підтвердити, що окрім мобілізованого здійснювати догляд за матір'ю нікому.

Скільки часу займає переведення з однієї частини в іншу

За словами адвоката, якщо рапорт подано в письмовій формі, і вся комунікація на вищому рівні, то загалом процедура переведення займає 2-3 тижні. Але загалом усе залежить від ситуації у військовій частині і вирішується дуже індивідуально.

Загалом на практиці розгляд рапорту займає від 2 до 5 тижнів, інколи це може займати і більше часу. Наприклад, командир частини може просто не отримати рапорт для розгляду, оскільки документ десь загубився серед іншої кореспонденції. Тому важливо контролювати розгляд рапорту. Якщо у військового немає можливості безпосередньо поцікавитися у командира про долю рапорту, тоді процедура переведення може затягнутися і на місяць, і на два.

Чи можуть перевести в іншу частину без згоди військовослужбовця

Ще один момент у питанні, як перевестися в іншу частину, - мобілізованого можуть переводити не тільки за його ініціативою, а й за наказом керівництва.

Як пояснила адвокатка, якщо переведення військового відбувається наказом і військовослужбовець відмовляється від виконання наказу, то це може трактуватися як кримінальне правопорушення "Непокора" (стаття 402 Кримінального кодексу).

Водночас є спосіб, як відмовитися від переведення в іншу частину - якщо військовий розуміє, що переведення не зумовлене якоюсь службовою необхідністю, немає наказу Генштабу ЗСУ чи бойового розпорядження, або ж у військовослужбовця є обґрунтовані причини для того, щоб відмовитися від переведення, тоді він може не виконувати наказ.

Приміром, поважною причиною для відмови від переведення може бути те, що стан здоров'я не відповідає вимогам, які має частина чи бригада, до якої хочуть перевести військовослужбовця. Крім того, мобілізований може мати певні сімейні обставини, які є вагомою причиною для того, щоб переведення не відбулося,

- пояснює експерт.

Причини невиконання наказу потрібно підтвердити документально - написати рапорт про те, що він відмовляється від переведення і вказати обґрунтовані причини. До рапорту потрібно додати документи, які підтвердять обґрунтованість відмови від переведення. Вагомі причини для непереведення - ті самі, що й для переведення в іншу частину.

Раніше ми розповідали, що буде за СЗЧ з 1 травня і в яких випадках можна уникнути покарання.

довідка
Тетяна Бухольська
Тетяна Бухольська
Адвокатка, спеціалістка з мобілізаційного та військового права

Тетяна Бухольська - адвокатка юридичної компанії «Проктор». Спеціалізується на мобілізаційному та військовому праві, вирішенні адміністративних спорів.

Закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка, вивчала міжнародну економіку в Київському національному економічному університеті ім. Вадима Гетьмана. Обожнює аналізувати законодавство з практичного погляду. Знаходить індивідуальний підхід до кожного запиту, зосереджуючись на досягненні конкретного результату для клієнта.

Вас також можуть зацікавити новини: