Що буде за СЗЧ - наслідки та відповідальність з 1 травня 2025 року / фото ua.depositphotos.com

Самовільне залишення частини - СЗЧ - у воєнний час тягне за собою кримінальну відповідальність. Однак у деяких випадках так звані СЗЧ-шники можуть уникнути такого суворого покарання. Хто отримає догану або умовний термін, а кому може "світити" цілком реальний - УНІАН запитав у адвоката.

Раніше ми розповідали, хто може піти з армії з 1 травня - коли можливі демобілізація і розірвання контракту за законом.

Що таке СЗЧ

СЗЧ - це скорочене "самовільне залишення частини" військовослужбовцем. Як розповіла в коментарі УНІАН адвокатка юридичної компанії "Riyako&Partners" Катерина Аніщенко, військовий стає СЗЧ-шником у той момент, коли він залишив частину без дозволу командира. "Протягом трьох діб проводиться внутрішнє розслідування з урахуванням того, що військовослужбовець може бути на бойових позиціях", - пояснює юрист.

Відео дня

За словами адвоката, у військових частинах щоранку відбувається шикування, і, якщо один військовослужбовець або кілька не з'явилися або не вийшли на зв'язок, їх не відпускали кудись на законних підставах, вони не затримуються на бойовому завданні, тоді після трьох діб з моменту зникнення командир частини готує рапорт вищому керівництву та до Військової служби правопорядку про те, що військовослужбовці самовільно залишили частину.

Подальший алгоритм дій при СЗЧ передбачає, що вище командування дозволяє командиру частини вивести військового-порушника поза штатом, тобто командир перестає нести за нього відповідальність. З моменту отримання рапорту військова служба правопорядку (ВСП) вносить повідомлення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею самовільне залишення частини (стаття 407 Кримінального кодексу). Потім ВСП сповіщає СБУ (Службу безпеки України), ДБР (Державне бюро розслідувань) та інші правоохоронні органи про те, що скоєно кримінальне правопорушення, оголошується розшук СЗЧ і починаються пошуково-слідчі дії.

Що буде за СЗЧ - відповідальність, яку доведеться нести за законом

Щодо того, яке загрожує покарання за СЗЧ - стаття 407 Кримінального кодексу передбачає покарання від 5 до 7 років позбавлення волі, але строк може бути і меншим.

Усе залежить від обставин, за яких було скоєно злочин, і від того, які наслідки спричинило це правопорушення. Якщо йдеться саме про СЗЧ, то наслідки найменші - тобто, людина не мала наміру не повертатися, злякалася, залишила частину через проблеми зі здоров'ям чи сімейні обставини,

- каже Катерина Аніщенко.

За словами адвоката, у судовій практиці був такий випадок - у військового померла мати, а командир не відпустив його на похорон, і той пішов у СЗЧ. У військового начебто й була поважна причина, щоб отримати відпустку, але дозволу на неї не дав командир. І суд визнав військового винним у СЗЧ і засудив до 3 років позбавлення волі. "У мене був випадок, коли пораненого військового евакуювали, але не внесли до списків евакуйованих і назвали СЗЧ-шником. Але потім звинувачення були зняті, оскільки військовий справді був поранений, але просто не був задокументований факт його евакуації", - розповідає юрист.

Способу, як перевірити, чи подали тебе в СЗЧ або як дізнатися список СЗЧ України, у військовослужбовців немає. Відомості про те, що людина подана в розшук СЗЧ у військовий час, є в базі "Оберіг" та в інформаційно-пошуковій системі МВС "АРМОР", а доступ до них мають тільки правоохоронні органи.

Як уникнути покарання за СЗЧ у військовий час

Водночас, зазначає адвокат, є спосіб, як повернутися із СЗЧ без кримінальної відповідальності. "Якщо військовий повернеться до частини протягом трьох діб з моменту зникнення, то, найімовірніше, отримає дисциплінарне покарання, догану, а також його можуть позбавити додаткових виплат", - пояснює експерт.

Чи можна уникнути покарання за СЗЧ по закінченню цих трьох умовно непокараних діб? Як відомо, Верховна Рада кілька разів продовжувала термін дії закону, який дозволяв військовослужбовцям повернутися із СЗЧ, уникнувши кримінальної та дисциплінарної відповідальності. Крім того, документом було передбачено, що СЗЧ-мобілізований (контрактник, військовослужбовець) у повному обсязі отримає грошове забезпечення. Востаннє термін дії закону було продовжено до 1 березня 2025 року.

"На мою думку, - каже Катерина Аніщенко, - наразі військові, які повернуться із СЗЧ, можуть отримати умовний термін, якщо вони захочуть продовжити служити і їх прийме назад командир їхньої частини. Або ж знайдеться інша частина, яка буде згодна взяти їх до себе на службу. Я вважаю, що деякі СЗЧ-шники в такий спосіб зможуть повернутися на службу, оскільки в деяких частинах не вистачає особового складу".

Водночас, наголосила адвокатка, деякі військовослужбовці, які пішли в СЗЧ, вважають, що після закінчення воєнного стану їхній злочин буде декриміналізовано - начебто спливуть строки його давності. Але це неправда - злочин, скоєний під час воєнного стану, не має строків давності і СЗЧ-наслідки будуть такими, як передбачає закон.

довідка
Катерина Аніщенко
Катерина Аніщенко
адвокат юридичної компанії «Riyako&Partners»

Адвокат юридичної компанії “Riyako&partners”, заступниця голови військового комітету Асоціації правників України, заступниця голови Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права.

Спеціалізується на військовому та цивільному праві, має значний досвід взаємодії з органами ТЦК та СП, службами у справах дітей. Автор та лектор курсів для адвокатів по військовому та сімейному праву, експерт в медіапросторі щодо законів національного телебачення.

Вас також можуть зацікавити новини: