На початку січня Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що Курський напрямок став найгарячішим на фронті. Однак варто розуміти, що події у Курській області на початку січня 2025 року не є наступальною операцією.
Така операція – це за два тижні зайняти територію у тисячу квадратних кілометрів (Сили оборони України показали, що означає наступ, влітку). Крім того, у нас немає на Курщині тих сил та засобів, які дозволили би провести таку наступальну операцію. Адже маємо співвідношення сил та засобів 1 до 4, чи 1 до 6 не на нашу користь. А для наступальної операції потрібно, аби було на нашу.
Таким чином, зараз в Курській області РФ відбуваються наступальні дії тактичного характеру (на глибину від 2 до 7 кілометрів). Йдеться про тактичне просування в рамках концепції маневреної оборони. Вона передбачає проведення контрударів, а також переміщення по території… Таким чином відбувається зв’язування військ противника. Але про якийсь наступ не йдеться.
Якщо грубо, наші хлопці бігають на Курщині по колу та створюють ефект постійного тиску. Але якщо питають: "Коли ви візьмете Курчатов (місто, в якому розташована Курська АЕС)?", я відповідаю: "Ми не будемо його брати". Ми можемо підійти, "помахати ручкою" та відійти.
Утримання території не є ціллю. Це надзвичайно складна операція, і у випадку Курської області ми не можемо собі цього дозволити.
Насправді наплювати, скільки квадратних кілометрів ми там контролюємо. Ми контролюємо рівно стільки, скільки можемо контролювати.
Але усе це дає кілька позитивних для нас моментів.
Один з них – Курська область ламає сценарії політичної гри. Адже, якщо навіть дивитися з Вашингтону, ви чорта з два знайдете на мапі точку, яка називається "зона військової операції у Курській області".
Ще один момент - противник отримав від нас порцію "священного пенделя". Ворог змушений постійно тримати на Курщині угрупування до 50 тисяч військовослужбовців. Уявіть собі, якби ці 50 тисяч російських солдатів опинилися на інших ділянках фронту… Ба більше, Курськ зараз працює як магніт: ворог мусить перекидати сюди додаткові сили та засоби - найбільш підготовлені ударні підрозділи повітряно-десантних військ та морської піхоти з інших ділянок фронту. За словами президента України Володимира Зеленського, втрати росіян вже склали там 38 тисяч осіб. Це дві повнокровні дивізії з урахуванням елементів посилення.
Уявіть собі: за півроку в боях спалили дві дивізії! Це успіх для нас.
Крім того, Курська операція Сил оборони України примушує росіян відмовитись від роздумів на кшталт: давайте знімемо умовну 76-ту парашутно-десантну дивізію з цього напрямку та кинемо деінде (нагадаю, раніше вони цю дивізію зняли із Запорізького напрямку).
Але коли хтось каже, мовляв, навіщо було починати курський наступ, чому ми не посилили нашими наявними силами Курахівський чи Покровський напрямок, йдеться про нерозуміння концепції ведення бойових дій. Річ у тім, на вказаних напрямках противник нам нав’язує свій характер бойових дій, і ми змушені підтримувати рівень протистояння. Тобто, ми нічого не можемо зробити, окрім того, щоб кидати в бій наші підрозділи, постійно поповнюючи свої втрати.
Натомість на Курському напрямку ми ведемо маневрену оборону в концептуальному аспекті стратегічної оборони. Ми показали виключну ефективність в проведенні рейдових бойових дій, раптових нападів, завдання ударів та відходів. Ми показали, що можемо досягати успіхів в таких діях.
Сергій Грабський, військовий експерт, полковник запасу ЗСУ