Ракета "Нептун", що стала страшним сном окупантів / ВМСУ

Успішний запл протикорабельного комплексу РК-360МЦ "Нептун" по ракетному крейсеру "Москва"  - один з прикладів майстерного та максимально ефективного використання української високоточної зброї.

Загалом це перший випадок ураження крейсера протикорабельною ракетою, за всю історію цього тип зброї. І одразу абсолютно успішний.

Після попадання ракети Нептун "Крейсер Москва" залишився існувати тільки на фотографіях / Міноборони РФ

Комплекс "Нептун"

РК-360МЦ "Нептун" недарма називають комплексом, бо це цілий ряд машин, які взаємодіють одна з одною, а не тільки одна крилата ракета.

Загалом до складу комплексу "Нептун", який організаційно є дивізіоном, входить:

  • пускова установка УСПУ-360 – 6 одиниць;
  • транспортно-заряджаюча машина ТЗМ-360 – 6 одиниць;
  • транспортна машина ТМ-360 – 6 одиниць;
  • рухомий командний пункт дивізіону РКП - 360-6 одиниця.
Ракетний комплекс Нептун / ВМСУ

У кожній пусковій установці - 4 ракети Р-360, з дальністю пуску до 280 км та 150-кг бойовою частиною. Стільки ж ракет розміщуються на кожній заряджальний та транспортній машині. Таким чином повний залп з "Нептуна" складає 24 ракети, кожна з яких може бути наведена на свою окрему ціль.

Інтервал між пусками складає до 5 секунд, тобто відстрілятися залпом комплекс може за 20 секунд, після чого пускові згортаються у маршеве положення та змінюють позицію. Після чого перезаряджаються та знову готові до бою.

Але необхідно зазначити, що на озброєння Збройних Сил України "Нептун" потрапив у 2020 році, а перший піддослідний комплекс неповного складу був переданий лише за півроку до початку російського вторгнення.

Окрім того, перший серійний комплекс "Нептун" має бути розміщеним на уніфікованому чеському шасі Tatra, який прийшов на заміну КрАЗ, через збанкрутіння вітчизняного виробника.

Ракетний комплекс Нептун / Укроборонпром

ТТХ крилатої ракети Р-360

  • Дальність пуску: 280 км
  • Швидкість: близько 1000 км / год
  • Висота польоту: не більше 3-10 метрів
  • Маса ракети: 870 кг.
  • Маса бойової частини: 150 кг.

Як працює "Нептун"

Почати треба з того, що "Нептун" сконструйований таким чином, щоб його атака була абсолютно несподіваною для ворога. Тому сам комплекс не випромінює нічого, командний пункт лише отримує та обробляє інформацію щодо можливих цілей - їх тип та координати.

Ці дані можуть поступати з великої кількості джерел, починаючи від дронів та наземних станцій радіотехнічної розвідки до супутників. Координати цілі можуть бути цілком приблизні, бо ракети мають власні радіолокаційні головки самонаведення. 

Обравши цілі, на командному пункті визначають необхідну кількість ракет для їх знищення, формують польотні завдання для Р-360, тип цілей і передають це цифровим шифрованим каналом зв’язку на потрібні пускові.

Таким чином, у кожну ракету перед стартом завантажується інформація про ціль,  координати, які вона має пролетіти та висоти польоту. Завдяки цьому існує можливість не атакувати корабель противника у лоб з одного курсу, а, наприклад, зайти двома ракетами з різних сторін, що ускладнить їх перехоплення ворогом.

Весь цей маршрут Р-360 проходить на малій висоті, це робить її виявлення вкрай ускладненим. Коли ракета підлітає до останньої точки маршруту вона трохи набирає висоту та вмикає власну радіолокаційну головку самонаведення та починає шукати необхідний ворожий корабель. Справа в тому, що кожний корабель по різному виглядає на радарі й стає можливим, наприклад, розрізнити ракетний крейсер від корвета чи ракетного катера.

Зафіксувавши ціль, ракета "Нептуна" знову знижується на мінімальну висоту, прямо над хвилями і летить до своєї цілі. Таким чином у ворога залишається обмаль часу для того, щоб спробувати протидіяти атаці.

Удар же "Нептуна" приходиться над ватерлінією корабля. Ракета спочатку прошиває корпус, а потім вибухає всередині. Потужності 150-кг вибухівки вистачає для того, щоб завдати катастрофічних ушкоджень будь-якому кораблю.

Скільки коштує "Нептун"

Вартість комплексу РК-360МЦ "Нептун", враховуючи те, що це найновіша зброя - не публічна. Проте Генеральний конструктор - Генеральний директор ДККБ "Луч" Олег Коростельов публічно оголосив, що розробка "Нептуна" коштувала лише 40 млн доларів.

Вас також можуть зацікавити: