
Масовані та концентровані атаки дронів, які російські окупанти здійснюють проти міст України, не є технологією "рою". За словами авіаційного експерта Валерія Романенка, противник просто програмує ударні БПЛА так, щоб вониодночасно прилетіли в певну точку.
Як пояснив в ефірі телемарафону Романенко, рій – це група безпілотників, які управляються одним чи кількома операторами. Тобто, їх дії узгоджуються в реальному часі. За його словами, ствердження, що рій безпілотників налетів на Харків - перебільшення.
"Наскільки знаю, там були "шахеди", а ними управляти не можна… Тобто, оператор не має з ними зв’язку", - пояснив експерт.
За його даними, росіяни освоїли технології "роїв" поки що тільки на FPV-дронах, але загалом ройових застосувань БПЛА в Україні поки не фіксувалося. Водночас він припустив, що росіяни, запускаючи дрони типу Shahed, наприклад по Харкову чи Одесі, могли закласти в них певні програми, які приводять ці безпілотники на відповідний об’єкт майже одночасно.
"Тобто, розробники програм для навігаційних систем цих дронів передбачили таку можливість, щоб ці дрони прилітали різними, або схожими шляхами майже одночасно. Але це – не рій дронів. Хоча все одно – такі концентровані удари, які були по Одесі, Кривому Рогу, дійсно вкрай небезпечні та дуже важко протиповітряній обороні їх відбивати, тому що протиповітряна оборона розосереджена загалом по всій країні", - сказав експерт.
Водночас він припускає, що росіяни відмовляються від такої технології, бо, якщо БПЛА пересуваються на висоті 2 тис. метрів, то стають ціллю для винищувачів. Зокрема, як звернув увагу Романенко, останніми днями дронові атаки по Україні не були вже такими концентрованими.
Також експерт розповів, що окупанти вдосконалюють ударні БПЛА. Зокрема, збільшується кількість периферійних антен, які відповідають за зв’язок з супутником. Раніше було достатньо поставити на землі три станції перешкод, щоб "збити" навігацію ворожих дронів, наразі цього недостатньо.
Масовані дронові атаки на українські міста
Як писав УНІАН, останнім часом російська армія завдала масовані дронові атаки по різних містах України. Ударні БПЛА одночасно прилітали у певну "точку". Наприклад, 20 березня під атакою була Одеса. У місті спалахнули пожежі, пошкоджена цивільна інфраструктура, житлові багатоповерхівки, торговельні центри тощо.
Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко наголосив, що це - найбільш масована атака БПЛА по Одесі з початку повномасштабного вторгнення. Він також звернув увагу на те, що окупанти використали нову тактику - дрони накопичуються у повітрі над Чорним морем, потім заходять на місто на висотах понад 2 000 метрів та різко пікірують.