Росія влаштовує підпали й вбивства, намагаючись посварити Україну з її західними сусідами / фото УНІАН

Російські зусилля, націлені утримати Україну на орбіті Кремля, включають військове вторгнення, вбивства й економічний тиск. Однак, менш відомим фактом лишається те, що Москва організувала низку таємних кампаній вандалізму і злочинів на підставі ненависті, щоб зіпсувати українські відносини із західними сусідами.

Про це пише Wall Street Journal з посиланням на чиновників в Україні і Євросоюзі. Розгляд судової справи у Польщі пролив світло на різноманітність провокаторів, яких найняв Кремль для розпалювання міжетнічної ворожнечі там, де він колись командував. Два польських фашисти визнали, що взяли гроші від прихильника Росії за спробу підпалити Центру угорської культури в Україні.

Чиновники кажуть, що перехоплені переговори, свідчення очевидців й інша розвідувальна інформація, а також  підтримка з боку посередників з Москви, вказують на те, що Росія таємно намагається розсварити Київ з його європейськими союзниками.

Відео дня

Читайте такожSüddeutsche Zeitung: Німецькі слідчі виявили зв’язок екс-працівника АдН з терактом в Україні

«Росія звинувачує так званих українських фашистів, тому що хоче, щоб люди наказали своїм урядом: «Скільки ми будемо підтримувати це?»», - пояснив начальник апарату СБУ Ігор Гуськов.

Московська стратегія розпалювання конфліктів між Україною і її західними сусідами добилася певного успіху. Угорщина на чолі з націоналістичним прем’єр-міністром Віктором Орбаном блокує зустрічі високого рівня між Києвом і НАТО з 2017 року через те, що Будапешт називає «порушенням прав» етнічних угорців на Закарпатті. Війна в Україні, яка триває вже шостий рік, стала російською лабораторією з випробування методів поширення хаосу і формування громадської думки. Після окупації Криму і початку кровопролиття на Донбасі, Росія почала ширити розбрат за допомогою прихованих тактик включно з вбивствами й кібератаками.

В Україні, яка лишається однією з найбідніших країн Європи, можна за невеликі гроші найняти уявних демонстрантів чи грубу силу включно з невеликими, але активними групами правих радикалів. Місцеві ЗМІ можна підкупити, щоб вони опублікували фальшиві історії, які потім передруковують як в Україні, так і в Європі.

Читайте такожWall Street Journal: В США засумнівалися в надійності Орбана через дружбу з Росією

КДБ використовував сході тактики обману в часи Холодної війни. В 1964 році ЦРУ вказало у своєму звіті, що шпигуни СРСР у Західній Німеччині підпалили синагогу і намалювали свастики у громадських місцях, щоб дискредитувати країну. Сучасна версія цих подій сталася 29 березня 2017 року, коли гранату кинули в польське консульство в Луцьку. Наступного ранку натовп з гаслами «Ні, геноциду поляків» і «Поляки наші брати» заблокував дорогу, яка сполучає Україну і Польщу. В СБУ кажуть, що в натовпі не було етнічних поляків. А сама атака в Луцьку була провокацією, спланованою і профінансованою правими активістами, які потім втекли в Росію.

Польща, попри історію конфліктів з Україною, лобіює інтеграцію свого сусіда в Євросоюз. Також Варшава і Київ розділяють підозри щодо Кремля. Угорщина ж на чолі з Орбаном прийняла ворожу позицію Москви проти України. Видання пише про випадок атаки на Центр угорської культури в Ужгороді, який організували два польських націоналісти за гроші німця, лояльного до Кремля. Ніхто в Україні не відповідальний за цей злочин. Але Орбану цього вистачило, щоб накинутися на Київ зі звинуваченнями й заблокувати його контакти з НАТО.