Президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з російським диктатором Володимиром Путіним, після чого кремлівський упир вийшов на брифінг, де виглядав доволі невпевнено. Зокрема він заявив, що Росія вже готова працювати з українською стороною над "меморандумом щодо можливого майбутнього мирного договору", а також про те, що потрібно знайти "компроміси, які б влаштовували всі сторони". І хоча з "меморандумом" росіяни дали в штангу (в Україні до слова "меморандум" вже склалося негативне ставлення), про якісь компроміси з боку Росії говориться чи не вперше.

Загалом, треба розуміти, що ця телефонна розмова – наслідок стамбульського раунду, який, вочевидь, був явно не на користь Росії. Ми всі бачили результати переговорів двох делегацій в Туреччині. І те, що росіяни приїхали туди з відомими нам, але дивними для США вимогами, те, що вони озвучували якісь погрози – не знайшло розуміння.

Водночас українська делегація, мені здається, дипломатично діяла дуже розумно. І дуже непогано все вийшло, адже саме російську сторону виставили як таку, що приїхала не домовлятися, а зірвати ці перемовини.

Відео дня

Резонанс пішов світом і це однозначно був мінус для Москви.

Тепер Кремль відчайдушно намагається якимось чином заспокоїти Вашингтон і спробувати відіграти ситуацію. Тому Путін після розмови з Трампом виходить вже з ідеями якогось "меморандуму", готовності співпрацювати з українською стороною, говорити про припинення вогню і так далі.

Що стосується Трампа, можливо, донедавна він не розумів позицію кремля. Можливо, він навіть щиро вважав, що Путін дійсно стурбований смертями, руйнуваннями. Тобто, це ми чудово знаємо, що справді цікавить Путіна, можливо, багато людей у Вашингтоні це теж розуміли, але особисто Трамп – не усвідомлював. І саме тому хотів зателефонувати і спитати, наскільки серйозний підхід до всього цього у Путіна. До речі, можливо, Трамп таке питання і поставив. І тому у Путіна на брифігну був такий трохи розгублений вигляд. Можливо, кремлівський диктатор не очікував такої реакції з боку президента США.

Крім того, треба розуміти, що Росія абсолютно не хоче, щоб Трамп грюкнув дверима, мовляв, я йду, раз ви не хочете конструктивного діалогу, раз ви не хочете всерйоз ні про що домовлятись; запускаємо санкції, про які вже багато говорять, і які вже готуються в Конгресі. Адже стосовно такого розвитку подій президент США вже засилав певні сигнали: після Стамбула держсекретар США Марко Рубіо поспілкувався телефоном з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. І це було потрібно Білому дому, щоб розмова Трампа з Путіним відбувалась в такому порядку, в якому її хотіли б будувати США.

Тобто, повторюсь, Москва боїться, що Трамп вийде з переговорів і в їх зриві звинуватять Росію.

Втім, Україна та Європа теж зацікавлені, щоб США були залучені в цю ситуацію. Тому зараз Путін сигналізує на усі боки, що, мовляв, ми готові йти на якісь поступки.

Олег Бєлоколос, директор Центру досліджень національної стійкості, український дипломат і політолог

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням