Президенти чотирьох країн звернулися до Лукашенка / REUTERS

Президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії закликали білоруську владу припинити застосування сили проти громадян Білорусі, звільнити затриманих протестувальників та припинити подальше їх переслідування, а також почати діалог з народом.

Читайте також"Вони просто знищують людей": білоруський міліціонер після звернення до колег покинув країну (відео)

Про це йдеться у спільній заяві лідерів чотирьох країн, інформує Польське радіо.

«Ми, президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії, як близькі сусіди Білорусі в регіоні, члени НАТО та Європейського Союзу, прагнемо, аби Білорусь була стабільною, демократичною, незалежною та заможною державою», - написали вони.

Президенти закликали білоруську владу до «деескалації напруження і негайного припинення застосування сили проти громадян».

«Ми закликаємо припинити насильство і дотримуватися фундаментальних свобод і прав людини громадянина, включно зі свободою висловлювання, свободою ЗМІ, свободою зібрань та безпекою журналістів», - йдеться у заяві.

Президенти чотирьох країн закликали білоруську владу «негайно почати діалог з білоруським народом, вислухати громадян і гарантувати їм свободу висловлювання».

«Опираючись на досвід наших суспільств, закликаємо організувати національний круглий стіл примирення за участі представників уряду та громадянського суспільства. Ми переконані, що діалог є завжди найкращим шляхом суспільного розвитку, дискусій про реформи та майбутнє Білорусі», - заявили президенти.

Якщо білоруська влада виконає ці вимоги, двері до співпраці з міжнародною спільнотою залишаться відкритими, наголосили лідери Польщі, Литви, Латвії та Естонії.

Президенти запропонували стати посередниками у діалозі білоруської влади та громадян з метою мирного врегулювання ситуації в Білорусі та зміцнення незалежності та суверенності країни.

Протести в Білорусі: хронологія подій

  • 9 серпня в Білорусі пройшли президентські вибори. У ЦВК оприлюднили попередні результати. Так, за чинного президента Олександра Лукашенка проголосували 80,23% виборців, за Світлану Тихановську - 9,9%, за Анну Канопацьку - 1,68%, за Сергія Черечня - 1,13%, за Андрія Дмитрієва - 1,04%, проти всіх - 6,02%.
  • 9 серпня ввечері тисячі жителів Білорусі вийшли на стихійні акції протесту, сталися сутички з силовиками. У Мінську співробітники правоохоронних органів стріляли в протестуючих гумовими кулями.
  • У понеділок ввечері протести поновилися. Силовики в Мінську знову відкрили вогонь по протестувальниках. У МВС Білорусі підтвердили загибель одного з демонстрантів.
  • Кандидат в президенти Тихановська заявила про те, що вважає себе переможцем минулих виборів, і закликала свого суперника, чинного президента Олександра Лукашенка, до переговорів.
  • Надалі Тихановська відмовилася від участі в акціях протесту. За словами її прес-секретаря, політик не хотіла б опинитися поруч зі своїм чоловіком, Сергієм Тихановським, у СІЗО. Згодом стало відомо, що вона виїхала до Литви. 
  • Увечері 11 серпня в Мінську та інших містах Білорусі знову почали збиратися учасники протесту. ОМОН майже відразу почав їх затримувати.
  • 12 серпня у Білорусі розпочалася акція із блокування доріг. Цього ж дня в Білорусі затримали трьох українців - волонтерів благодійного фонду "Схід SOS" Костянтин Рєуцький і Євгенія Васильєва, а також громадянки Оксани Альошиної. Волонтерів звинувачують в організації масових заворушень, їм загрожує позбавлення волі на термін від 3 до 8 років.
  • Деякі співробітники державних органів і журналісти держканалів на тлі протестів публічно заявляють про звільнення.
  • 13 серпня агентство Reuters повідомило про можливе запровадження санкцій ЄС проти влади Білорусі вже наприкінці літа.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram