
В білоруських протестах проти режиму Олександра Лукашенка цей тиждень може стати вирішальним.
Читайте такожЛукашенко уперше відреагував на невизнання його легітимності: ми нікого і не просили
Таке припущення в ефірі телеканалу "Україна 24" висловив білоруський політичний оглядач Павло Биковський.
«Складно сказати, хто керує протестом у Білорусі. Тому що ми бачимо заклики в телеграм-каналі NEXTA, ми бачимо заклики Павла Латушка, екс-дипломата, колишнього керівника театру Янки Купали, який представляє Координаційну раду. Але разом з тим сама по собі Координаційна рада не має можливості працювати в Білорусі і є символічною стороною в цій ситуації», - заявив експерт.
За його словами, для протестувальників у Білорусі наступний тиждень стане вирішальним.
«Протести радше точкові, люди самоорганізовуються. Коли люди самоорганізовуються, то прямого лідера немає. І тут виходить білоруський варіант: люди ходять на роботу, а потім ходять на протести. Якщо брати всесвітню статистику, то в середньому протести в такій безперервній стадії тривають 6-7 тижнів. Зараз шостий тиждень минув. Напевно, сьомий тиждень буде визначальним», - зазначив Биковський.
Що відбувається в Білорусі: хроніка протестів
- 9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори.
- Згідно з офіційними даними ЦВК, Лукашенко набрав 80,1% голосів виборців, його основний опонент Тихановська - 10,1%, інших трьох кандидатів підтримали менше 2%.
- Тисячі жителів Білорусі, незгодних з підсумками виборів, вийшли на акції протесту, відбулися сутички з силовиками.
- У перші дні учасників акцій жорстоко розігнав міліцейський спецназ, тисячі людей затримали, багатьох з них під час затримання і в СІЗО сильно били.
- Європейський Союз не визнав результатів виборів президента Білорусі і вважає Лукашенка нелегітимним президентом.
- 16 серпня в Мінську відбувся наймасштабніший в історії Білорусі Марш за свободу. На вулиці вийшли сотні тисяч людей. Масштабні акції у вихідні дні стали своєрідною традицією.
- 17 серпня підприємства по всій Білорусі почали страйки.
- Чинний президент Лукашенко перед працівниками МКЗТ заявив: "поки ви мене не вб'єте, інших виборів не буде".
- Білоруська опозиція створила Координаційну раду, мета якої - забезпечити транзит влади.
- Міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що може залучити армію для розгону протестувальників.
- В ЄС почали готувати санкції проти білоруських чиновників. Латвія, Литва та Естонія вже заборонили в'їзд 30 громадянам Білорусі. Серед них - президент країни Олександр Лукашенко.
- 13 вересня під час масових акцій по всій Білорусі силовики знову жорстоко затримували протестувальників. Силу застосовували навіть до жінок.
- 15 вересня Верховна Рада України ухвалила заяву щодо подій в Білорусі. Нардепи назвали вибори нечесними, засудили репресії та підтримали запровадження Євросоюзом санкцій проти білоруських посадовців.
- 17 вересня Європарламент не визнав перемогу Лукашенка на виборах та визнав Координаційну раду білоруської опозиції тимчасовим представницьким органом білорусів.
- 23 вересня у Мінську відбулася таємна інавгурація Лукашенка. За білоруським законодавством, цей захід має транслюватися державними телеканалами, однак цього зроблено не було.
- Білоруська опозиція закликала розпочати безстрокову акцію непокори після цієї таємної інавгурації.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що "інавгурація" Олександра Лукашенка не означає визнання його легітимності на посту президента.