Ціна на газ з 1 травня - чи будуть підвищувати / ua.depositphotos.com

В Україні до 30 квітня 2025 року діяла постанова про фіксований тариф на газ, яка передбачає мораторій на підвищення тарифу на блакитне паливо. Якою буде ціна за газ з 1 травня і коли потрібно очікувати підвищення газових тарифів, УНІАН запитав у експерта.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, яким буде тариф на електроенергію з 1 травня 2025 року.

Скільки коштує 1 куб. газу в Україні

Ціна на газ в Україні для населення різниться залежно від постачальника. Зараз на ринку їх дев'ять. Четверо з них пропонують річний (фіксований) тариф за газ, п'ять компаній - як річний, так і щомісячний (він непостійний і може бути вищим або нижчим за річний).

Відео дня

Також вартість 1 кубометра газу залежить від наявності або відсутності лічильника. Вартість газу за лічильником розраховується, виходячи з кількості кубометрів використаного блакитного палива: їх множать на тариф постачальника. Наприклад, оплата за газ "Нафтогаз" розраховується так:

7,96 грн (вартість 1 куба) * кількість використаних кубів = загальна сума в платіжці.

Для тих же, у кого лічильника немає, оплата за газ розраховується по-іншому - враховується кількість осіб, які користуються паливом, а також газове обладнання в будинку, а сам тариф становить 7,96 грн/куб газу.

Таким чином, усіх споживачів ділять на 4 групи, а в кожної групи є норма споживання газу на людину:

  • з газплитою і централізованим гарячим водопостачанням - 3,28 куб./чол;
  • з газплитою і без гарячого водопостачання та газколонки - 5,39 куб./чол;
  • з газплитою і газколонкою - 10,49 куб./чол.
  • з індивідуальним опаленням - розрахунок буде 11 куб./кв.м житлової площі.

Формула розрахунку така: оплата за газ = Н*К*Т, де

  • Н - норма на 1 людину (тут враховують групу, про яку говорили вище);
  • К - кількість мешканців;
  • Т - тариф на газ.

Наприклад, якщо в будинку прописані троє, є газплита і гаряче водопостачання, то плата за газ становитиме: 3,28*3*7,96 = 78,33 грн.

Нагадаємо, що тариф на транспортування газу для населення розраховується для кожного споживача індивідуально, оскільки залежить від кількості споживаного палива.

Щоб порахувати свій тариф на доставку газу, потрібно:

  • кількість кубів газу за рік (яку спожило домогосподарство) * тариф за доставку 1 куба;
  • отриману цифру розділити на 12 місяців.

У результаті ви отримаєте вартість своєї доставки газу за місяць.

Чи буде підвищуватися тариф на газ з 1 травня 2025 року

Дію постанови Кабміну №812 (від 19 липня 2022 року) про фіксований тариф на газ, продовжили з 30 квітня до 31 жовтня 2025 року.

Зараз тариф на газ складає 7,98 грн/кубометр, тобто, приблизно 8 тис. грн за тисячу кубометрів. Сенсу підвищувати вартість газу немає, оскільки "Нафтогаз" викуповує цей вид палива в "Укргазвидобування" за ціною приблизно до 7 тис. грн, тобто, фактично ми платимо більш ніж достатню ціну,

- розповів у коментарі УНІАН експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Водночас, на думку експерта, вже цього року влада намагатиметься підвищити тариф на газ, - не з 1 травня, а ближче до опалювального сезону. Якщо тариф не підвищать у поточному році, то згодом підвищення буде лавиноподібним, умовно, у 2026 році.

Стосовно розподілу газу (доставки - УНІАН), то тариф, каже експерт, як і всі інші, заморожений. Та як тільки зросте тариф на газ, то відразу зросте і на розподіл. "У 2020 році було рішення про підвищення розподілу - тоді тариф піднімали до 2,5-3 грн в середньому, але скасували. Я схиляюся до того, що цей тариф зросте на наступний опалювальний сезон", - каже Юрій Корольчук.

Як платити за газ дешевше

Побутові споживачі, особливо в зимовий період, шукають способи, як заощадити. Юрій Корольчук каже, що відчутна економія буде можлива, якщо знизити температуру в приміщенні. Приміром, якщо у вас температура 22°С, її можна знизити до 21 або 20°С. Ще один варіант - можна використовувати посуд, який після нагрівання акумулює тепло, тобто продовжує готувати після вимкнення нагрівання.

довідка
Юрій Корольчук
Юрій Корольчук
експерт Інституту енергетичних стратегій

Юрій Корольчук родом зі Львова. Навчався у Львівському національному університеті ім. Івана Франка. Корольчук працював у Львівській обласній державній адміністрації, був керівником пресцентру держкомпанії "Газ України".

Крім того, очолював пресцентр ВАТ "Укртранснафта" та й був керівником пресцентру групи "Нафтогаз". Зараз Корольчук - експерт Інституту енергетичних стратегій.

Вас також можуть зацікавити новини: