Нардеп вважає, що законопроект підпишуть в ОПУ дуже швидко / фото УНІАН, Андрій Кримський

Парламент України сьогодні підтримав розблокування підпису закону №11392 про купівлю російського атомного блоку в Болгарії. Про це повідомив народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк у Telegram

"Влада сьогодні відкрила шлях до підписання законопроекту про купівлю російського мотлоху за мільярд доларів. Всі блокуючі постанови провалені по №11392 (там де ця правка)", - зазначив Железняк. 

За його словами, в Офісі Президента "дуже швидко" підпишуть цей законопроект.  

Відео дня

Добудова Хмельницької АЕС - що відомо 

Ще у 2024 році очільник "Енергоатому" Петро Котін заявив, що Україна сподівається купити два ядерних реактори у Болгарії, щоб компенсувати втрату доступу до окупованої Росією Запорізької електростанції.

Раніше Болгарія виставляла ціну за два реактори на рівні 600 млн дол. При цьому низка експертів та народних депутатів стверджували, що загальна вартість цього проекту перевищить 1 мільярд доларів. 

11 лютого Верховна Рада підтримала законопроєкт, за яким надається дозвіл "Енергоатому" придбати два російські атомні реактори у Болгарії для добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції. 

За словами народного депутата Ярослава Железняка, дана поправка була внесена до законопроєкту №11392 щодо спрощення умов ведення господарської діяльності. Нардеп тоді пояснив, що дане рішення означає дозвіл тільки на купівлю обладнання, а не на початок будівництва.

Ініціатива з добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції від самого початку стикнулася зі шквалом критики. Зокрема, енергетичні та атомні експерти звертають увагу на те, що ці реактори – російського походження, що суперечить намірам України дистанціюватися від ворога. Крім того, не було проведено експертизи, наскільки ці реактори взагалі підійдуть Україні, тож існує ризик, що після придбання вони так ніколи і не запрацюють. До того ж, для них може не підійти американське паливо (а значить, у такому випадку, доведеться використовувати російське). Окремо експерти акцентують увагу на вартості цього проєкту.

За словами енергетичного експерта Олександра Харченка, загальна вартість проєкту озвучувалася на рівні 4-4,5 млрд дол., яких у Україні немає. Більше того, до нових реакторів необхідно побудувати високовольтні лінії, а розмови про це навіть не ведуться.

"Чомусь я не чую розмови про те, що на Хмельницькій АЕС треба швидко будувати додаткові високовольтні лінії, бо нові реактори ж через три роки видадуть електроенергію, а куди її подіти. Тому це мені додає внутрішніх аргументів, що ніхто реально через три роки нічого запускати не збирається", - зазначив експерт.

У свою чергу головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев повідомляв УНІАН, що наразі немає необхідності спрямовувати ресурси на зведення нових потужностей атомної генерації. Оскільки ці ресурси можуть бути затребувані в інших галузях енергетики, які більше потребують уваги.

Вас також можуть зацікавити новини: