Нові металеві гривні / фото НБУ

Національний банк України припиняє друк банкнот номіналом 5 і 10 гривень. В обороті їх поступово замінять монетами — дуже схожими на монети в 1 і 2 гривні.

В історії вже були випадки, коли через таку помилку в дизайні доводилося всю роботу починати з нуля. Про це пише WAS.

У жовтні 1986 року уряд Франції представив нову 10-франкову монету. За номіналом «десятка» була найдорожчою з французьких монет, і попередній випуск, розроблений художником Жоржем Матьє, часто підробляли. Вирішили посилити захист.

Відео дня

Під керівництвом гравера Хоакіна Хіменеса була розроблена нікелева монетка з профілем Маріанни на аверсі. Спеціальні рубці на обідку мали ускладнити роботу фальшивомонетникам.

Захисту від підробки приділили багато уваги, але забули про зручність використання. Нові 10 франків за діаметром, вагою і кольором були майже ідентичні поширеній і звичній монеті у півфранка. Дві монети стали часто плутати під час розрахунків, а 20-разова різниця в номіналах робила помилку дорогою.

Обурення французів було досить гучним, щоб до нього прислухалася влада. Вже наприкінці листопада 1986 року, лише за місяць після випуску, карбування нової «десятки» зупинили. Ще за місяць міністерство фінансів визнало свою помилку і почало вилучати монету з обігу.

На підготовку наступного варіанта дизайну пішло два роки, але вийшло добре. Щоб виділити серед інших номіналів, монету «Геній Свободи» робили з двох металів різного кольору.

Читайте такожУ Нацбанку розповіли про долю паперових гривень після появи нових монет

Це був не перший такий випадок. 1979 року одноманітний дизайн монет завдав збитків США. Тоді доларову нікелеву монету з профілем президента Ейзенхауера, непопулярну через великий розмір і вагу, спробували замінити меншою монеткою з профілем феміністки, захисниці громадянських прав Сьюзен Б. Ентоні.

Зменшення розміру не зробило монету популярнішою, навпаки. Вона стала занадто схожою на класичний «четвертак» з профілем Джорджа Вашингтона. Цими 25-центовими монетами оплачували розмови в більшості телефонів-автоматів США, і випадкова сплата долара за дзвінок викликала роздратування.

Долар Сьюзен Ентоні випускали два роки, а потім різними методами виводили з обігу. Близько 500 мільйонів монет так і залишилися у сховищах. Ще близько 60 тисяч відправили до Балтімору. 1983 року там відкрили метро, ​​де одні автомати міняли паперові долари на металеві, а інші за доларові монети видавали квитки на поїзд. Так було надійніше. Машини, здатні приймати банкноти і видавати квитки зі здачею, тільки з’явилися і часто ламалися.

Монету з профілем Ентоні досі можна знайти в гаманці американця, але тепер вона трапляється рідко.