
Контроль структур бізнесмена Дмитра Фірташа, котрий знаходиться під арештом в Австрії, над підприємствами хімічної, титанової та енергетичної промисловості України несе ризики для вітчизняної економіки, оскільки реально всі ці активи управляються Росією, яка веде з Україною відкриту війну, розповів УНІАН політолог Тарас Березовець.
«Ризики полягають у тому, що ця група контролюється Кремлем. Господар цього всього бізнесу не Фірташ, він працює в якості дорогого менеджера. Реальний бізнес усього цього російські джерела - це Семен Могилевич (засновник скандального Росукренерго - УНІАН) і російський президент Володимир Путін», - сказав Березовець, наголосивши, що всі дії Фірташа орієнтовані на захист інтересів агресивно налаштованого президента сусідньої держави.
«Для цього також фінансується ряд політичних партій, зокрема в парламенті, такі як «УДАР» і Гриценко. Це все їхні проекти», - додав експерт.
Він зазначив, що монопольний контроль Фірташа над хімічною, титановою й енергетичною галуззю, де працюють тисячі людей, за указом Росії може принести шкоду українській економіці.
«Ризик у тому, що якщо вони захочуть економічну війну, вони зможуть це все зупинити, піти на свідомі збитки, але при цьому ускладнити соціальну ситуацію, вигнавши тисячі робочих на вулиці», - зазначив експерт.
«Зупинка підприємств енергетики призведе до втрати обороноздатності країни. Якщо вони обрубають, наприклад, енергетичні підприємства, що живлять систему ППО, то в такому випадку нічого не буде працювати. Це може бути диверсія проти оборони нашої країни», - додав він.
Крім того, експерт повідомив, що Фірташ залишається головою Федерації роботодавців України, і таким чином він продовжує контролювати не тільки підприємства, але й робітників.
На думку Березовця, потрібно провести розслідування приватизації українських підприємств структурами Фірташа і, в разі виявлення порушень, повернути їх у державну власність, після чого продати на відкритих аукціонах.
«У разі виявлення порушення закону, ці підприємства повинні бути повернені в державну власність, а потім реприватизовані. Їх треба продати в приватні руки, але на чесних аукціонах», - сказав він.
За словами експерта, Фонд державного майна повинен виписувати умови аукціону таким чином, щоб підприємства, які підлягають приватизації, не були продані під конкретну людину.
«Такі аукціони практикував Фірташ і Ахметов. Коли було двоє учасників - один Ахметов, а другий - теж Ахметов, але підставний. І вони між собою встановлювали свою ціну і купували підприємства з мінімальної вартістю», - зазначив Березовець.
Як повідомляв УНІАН, у середині серпня структури бізнесмена Дмитра Фірташа намагалися незаконно продовжити оренду Вільногірського гірничо-металургійного комбінату (Дніпропетровська область) та Іршанського гірничо-збагачувального комбінату (Житомирська обл.), щоб зупинити повернення цих підприємств у державну власність, заплановане на вересень поточного року.
Компанія Group DF Фірташа останні 10 років за копійки орендувала 2 зазначені комбінати, використовувала їх для отримання надприбутків, при цьому кошти в їх розвиток не вкладалися.
За оцінкою експертів, при продажу цих підприємств на відкритому аукціоні держава може отримати від 3 до 5 млрд дол. за один комбінат, що в умовах дефіциту бюджету і гострої нестачі коштів на фінансування армії могло б у загальній сумі принести державі до 10 млрд дол.
Довідка УНІАН. Структури Дмитра Фірташа контролюють більше 70% українських облгазів, а також більше половини вітчизняних хімічних підприємств.
Фірташ був затриманий 12 березня у Відні за звинуваченням в економічних злочинах з метою можливої екстрадиції до США. Тоді ж підконтрольна Фірташу Group DF офіційно заявила, що "дії правоохоронних органів Австрії щодо Дмитра Фірташа не пов'язані ні з ситуацією в Україні, ні з діяльністю групи в Європі та Америці, а стосуються інвестиційного проекту 2006 року".