Незаконні штрафи Держпродспоживслужби / фото УНІАН

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба, ДПСС) у 2023 році наклало на продавців тютюновими виробами штрафів у двічі більше, ніж 2022 року – майже на 98%. Як з’ясувало видання РБК-Україна, накладання штрафів відбувалося за прямого втручання неурядової антитютюнової організації "Життя", а майже всі штрафи були успішно оскаржені у судах як незаконні.

Влітку минулого року Держпродспоживслужба несподівано і дуже активно розпочала перевіряти тютюновий ринок, а саме – точки роздрібної торгівлі. І вже до кінця року відомство призначило біля 9,5 млн грн. штрафних санкцій проти компаній, які продають тютюнові вироби.

Держпродспоживслужба накладає незаконні штрафи за порадами ГО

Так, у місті Тернопіль на столиках ресторану були прикріплені QR-коди з посиланням на меню, у якому був розділ "Тютюн". Держпродспоживслужба виписала штраф на тій підставі, що це – заборонена реклама сигарет.

Відео дня

Компанія з Полтави, що продає пристрої для нагрівання тютюну, розмістила інформацію про ці продукти на своєму сайті. ДПСС призначила штраф на підставі того, що це також нібито реклама.

Всі ці штрафи, а також майже сотні інших, були скасовані у судах різних інстанцій, оскільки викладка сигарет на вітринах, включення їх до меню і тому подібне не є рекламою.

"Бравурний рапорт ДПСС про стягування до держбюджету мільйонів гривень виявився напівправдою: про те, що Держпродспоживслужба не лише повертає штрафи, а ще й компенсує судові витрати, вона не повідомляє так само публічно, як про "успішну боротьбу" з продавцями тютюнових виробів", –йдеться у публікації.

За даними журналістів, громадська організація "Центр громадянського представництва "Життя" вже кілька років поспіль лобіює різні проекти законів, якими хотіло би взагалі заборонити викладку сигарет на вітринах, і жоден з цих проектів не був прийнятий через свою абсурдність і шкоду економіці країни.

Як стало відомо, активісти з "Життя" отримали настільки серйозний вплив на ДПСС, що тепер не лише надають державному органу заздалегідь неправдиву інформацію, а ще й "експерти" цієї організації (жоден з яких не є дипломованим або сертифікованим спеціалістом у галузях охорони здоров’я, виробництва тютюнових виробів і реклами) проводять для співробітників ДПСС тренінги, навчаючи їх тому, за що і як слід накладати на підприємців незаконні штрафи.

Наразі офіційна інформація про збитки для держави від діяльності ДПСС відсутня, однак рішення судів не залишають сумнівів у тому, що такі збитки є, оскільки судові витрати компенсує сторона, яка програла у суді, у даному випадку це – ДПСС, тобто державний бюджет.