Ілюстрація REUTERS

"Ініціатива з вивчення російського піратства" (ISRP), - група колишніх урядовців США, експертів з міжнародної торгівлі, експертів з національної безпеки та аналітиків, - опублікувала звіт з доказами того, як Росія краде українську продукцію.

Як сказано у звіт, Росія вже вкрала півмільйона тонн зерна та 11 тисяч тонн металу. Ще 28 тис. тонн металу очікують своєї черги на відправку.

"За оцінками, понад 500 тис. тонн зерна, в основному пшениці й кукурудзи, були незаконно вивезені з українських портів. Виходячи з цін на сировинні товари в США, продукція, вкрадена з України до 15 липня, має сукупну ринкову вартість майже 154 мільйони доларів", - сказано у звіті. 

Відео дня

Також в ISRP підкреслили: Росія вкрала до 11 тис. тонн української металопродукції з ММК "Азовсталь" та ММК ім. Ілліча в Маріуполі, в основному гарячекатаного прокату. 

"На судна, пришвартовані в Маріупольському порту, завантажено як мінімум ще 28 тис. тонн. Використовуючи ціну в $1100 за тонну, вкрадені 11 тис. тонн коштують приблизно $12,1 млн доларів. А 28 тис. тонн, які можуть бути відвантажені у будь-який момент, коштують додатково $30,8 млн, що в сумі становить майже $43 млн. У Маріупольському порту також залишається сталь, недоступна для виробників і легальних покупців", - йдеться у звіті. 

Щоб отримати ці дані, ISRP використовувала комбінації аналітичних інструментів з відкритим кодом. Зокрема, була зібрана інформація про морський рух AIS (система автоматичної ідентифікації), яку надали MarineTraffic.com, ShippingExplorer Live vessel Tracking, VesselFinder.com і BalticShipping.com; отримано звіти від осіб в Україні та Туреччині, які уважно стежать за рухом суден за допомогою супутникових зображень, проведено інтерв'ю з конфіденційними джерелами в США та Східній Європі. 

Як відомо, раніше генеральний директор компанії Метінвест, якій належить вкрадена в Маріуполі продукція, заявив, що збиток від мародерства оцінюється в 600 мільйонів доларів. Заводи Азовсталь та ММКІ вже звернулися в Офіс генерального прокурора з проханням відкрити кримінальну справу за фактом грабежу. Також компанія Метінвест звернулася до своїх міжнародних партнерів з проханням не купувати металопродукцію сумнівного походження, поставлену Росією, і підкреслила: кожен лист металу відстежується, тому всі причетні до крадіжки й продажу металу будуть притягнуті до відповідальності.