В УКУ навчають писати ікони давньою технікоюВ Українському католицькому університеті проходить Іконописна школа середньовічного українського малярства, яка триватиме до 23 липня. Тут навчають писати ікони давньою технікою яєчної темпери, за зразком західноукраїнської ікони XIV – XVI ст. Як повідомили УНІАН у прес-службі УКУ, у літній школі бере участь 30 осіб із Західної, Центральної та Східної України, а також з Литви, Польщі, Канади, Англії та США.

 «Відкриваючи літню Іконописну школу УКУ, ми намагаємося популяризувати українську ікону та наблизити людину до автентичного світу середньовічного малярства, – розповідає керівник Іконописної школи УКУ Соломія Тимо. – Сьогодні художники часто використовують пластику і штучні матеріали. Ми ж малюємо на справжній деревині – липі з натуральними пігментами. Така автентика наближає людину до природи, до Бога».

Юрист та бухгалтер Альвіна Ільченко – родом з Кіровоградщини. Дівчина малювати не вміє, але стверджує, що спробувати таки варто: «Думаю, що колись багато майстрів, які починали писати ікони, також не мали відповідної освіти. Тому кожен може навчитися – головне наполегливість та щоденна практика. Іконописна школа УКУ – це не просто малювання, а також теорія, яка є невід’ємною частиною іконопису. А для тих, хто не має навиків до малювання, – це можливість навчитися».

Відео дня

На думку Альвіни Ільченко, ікони завжди промовляють, але через брак знань ми не вміємо їх читати. «Власне, тут я намагаюся зрозуміти символіку образу». Дівчина стверджує, що малюватиме ікони далі для родичів та друзів, також хоче опанувати техніку писання на склі.

За три тижні інтенсивного навчання у літній Іконописній школі УКУ учасники напишуть ікону – для багатьох це буде перший такий досвід. «Практичні заняття у нашій Школі розпочали реставратори, які вивчають ікону зсередини та знають, з чого вона зроблена, кожен її шар, – розповідає Соломія Тимо. – Їхні реставраційні матеріали – підстава для навчання іконопису. У цьому унікальність нашої школи».

У літній школі УКУ, окрім реставраторів, викладають її випускники. Студентів вчать не просто малювати, а й розуміти ікону: «Ми намагаємося популяризувати феномен іконопису. На усіх наших програмах практика доповнює теорію. Часто професійним художникам для написання ікон бракує знань – з’являються помилки. А ікона – це текст у образі. Тому ми серйозно вивчаємо богослов’я ікони, також деякі богословські предмети, історію сакрального мистецтва тощо», – наголошує Соломія Тимо.

Тетяна Вітвицька приїхала на літню Іконописну школу з США, де вона вивчала мистецтво, проте це не є її фахом. За час навчання у Школі УКУ Тетяна має написати ікону святого Івана Дамаскина – завдання для учасників її групи. «Писати ікону нелегко, – стверджує вона. – Але тут викладачі є професіоналами, мають хорошу практику, це допомагає нам вчитися».

В УКУ навчають писати ікони давньою технікоюЕндрю Флетчер приїхав до Львова з Англії. Він уже писав ікони, оскільки займається цим видом мистецтва віддавна. Однак його завжди цікавила техніка написання: «Я відвідував багато місць, де бачив безліч ікон, також читав книги, де описана техніка їх написання. Але на Іконописній школі УКУ я дізнався про нові методики виконання: дуже цікаво писати ікони темперою – для мене це відкриття».

У майбутньому Ендрю Флетчер хоче не просто копіювати ікони, а писати власні твори. За словами англійця, зразки української ікони для нього є великим відкриттям. «Світ має більше вивчати та розуміти українську ікону. Адже це прекрасна і багата традиція», – вважає він.

Довідка. Літня іконописна школа УКУ – трьохтижневий інтенсивний курс іконопису і богослов’я ікони у липні, відкритий для українців з віддалених міст (україномовна програма) і іноземців (англомовна програма).