Ілюстрація REUTERS

6 березня — Всесвітній день боротьби з глаукомою. Цю дату запроваджено 2008 року з ініціативи Всесвітньої асоціації глаукоми та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою.

За даними ВООЗ, вже понад 5 млн людей втратили зір унаслідок глаукоми, що становить 13,5% від усіх випадків сліпоти у світі, повідомляє Центр громадського здоров'я МОЗ.

74% людей з інвалідністю із зору мають нейродегенеративні захворювання, серед яких перше місце посідає глаукома.

Відео дня

"Втрата зору відбувається непомітно, поступово та у більшій частині випадків безболісно. Саме тому пацієнти звертаються до лікаря, коли вже надто пізно і повернути або зберегти зір неможливо", — зазначає Оксана Вітовська, головна позаштатна спеціалістка МОЗ України з офтальмології.

За результатами досліджень, ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування становить 27%, а на обидва ока — 9%.

Читайте такожДля хворих на рак марихуана потрібна не лише як знеболювальне — лікар

Зазначається, що у США під час лікування глаукоми для зниження внутрішнього очного тиску застосовують медичний канабіс. Цей засіб має і побічні ефекти — запаморочення, байдужість, порушення пам’яті та звикання, вплив на серцево-судинні та респіраторні хвороби. Тому перед призначенням лікар зважує користь і ризики застосування та виписує такі препарати лише за потреби.

У МОЗ нагадали, що 30 січня на офіційному сайті Верховної Ради України з’явилася петиція на підтримку легалізації марихуани. Йдеться виключно про застосування канабісу в медичних цілях, але ця тема вже стала маніпулятивною.

Більшість успішних країн світу успішно використовує марихуану в медичних та наукових цілях, що дає змогу покращити самопочуття хворих чи нормалізувати їхній стан. Помірне застосування канабісу успішно практикують у 25 штатах США, Австралії, Канаді, його використання давно врегульовано і в багатьох європейських країнах (Австрії, Бельгії, Великобританії, Данії, Іспанії, Італії, Люксембургу, Нідерландах, Німеччині, Португалії, Словаччині, Фінляндії, Франції, Чехії, Швейцарії, Швеції тощо). Є країни, де марихуану заборонено, проте її цілком легально застосовують для полегшення стану пацієнтів з невиліковними хворобами. До таких країн належать Ізраїль, Північна Македонія, Румунія та Пуерто-Рико.

Використання канабісу чи препаратів на основі фітоканабіноїдів з лікувальною метою цілком виправдано та науково обґрунтовано для лікування пацієнтів із хронічним болем, епілепсією, анорексією, посттравматичним синдромом, захворюваннями імунної системи, артритом та ревматизмом, астмою, хворобами Альцгеймера, Паркінсона, Гантінгтона, герпесом, виразками, втратою ваги під час СНІДу, діабетичноою нейропатією, різними формами склерозу та багатьма іншими важкими недугами.

Зокрема, в багатьох країнах канабіс використовують для лікування глаукоми — серйозного захворювання ока, яке в разі пізнього виявлення та без адекватного лікування призводить до неминучої сліпоти.

"Доступ пацієнтів до препаратів на основі канабісу — це реалізація їхнього права на медичну допомогу, — вважає Уляна Супрун, в. о. міністра охорони здоров’я України. — Важливо підтримати легалізацію застосування медичного канабісу в наукових цілях та медицині".