У Києві з’явився перший в Україні Банк грудного молока

У Перинатальному центрі м. Києва з’явився перший в Україні Банк грудного молока. Про це повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Він зазначив, що не лише фахівцям добре відомо – молоко матері є найкращим харчуванням для новонародженої дитини. З ним малюк з перших днів життя отримує все необхідне для повноцінного розвитку.

«Нескладно уявити, якого значення годування грудним молоком набуває, коли йдеться про передчасно народжених, про малюків із критично малою вагою, про діточок, що з’явилися на світ слабенькими та нездоровими», – зауважив Микола Поворозник.

Відео дня

Згідно з міжнародними дослідженнями, завдяки грудному молоку виживаність передчасно народжених дітей збільшується у 8 разів, тривалість перебування в умовах стаціонару – у 2 рази. Також зменшується необхідність застосування медикаментів. З іншого боку, на жаль, матері дітей, що народжені раніше терміну або хворих новонароджених, дуже часто стикаються з проблемами в ініціюванні лактації. Також є ситуації, коли через складність стану матері (складна операція, хвороба, прийом несумісних з грудним вигодовуванням ліків, важкі інфекції) годування власним молоком є неможливим або небезпечним. У таких випадках забезпечити вразливих дітей більш безпечним і повноцінним джерелом харчування, ніж суміш, здатне донорське грудне молоко.

Діти, які вживають донорське молоко замість суміші, з меншою ймовірністю страждають на небезпечні хвороби (некротичний ентероколіт, сепсис, ретинопатію), зменшується ризик непереносимості коров’ячого білка, затримки спорожнення шлунку тощо. Доведено, що діти, які на початку життя отримують донорське молоко, а не штучну суміш, мають кращі показники імунітету, стану кишково-шлункової системи, нервової системи та навіть інтелекту.

«Саме зважаючи на ці дані було прийнято рішення про відкриття першого столичного Банку грудного молока на базі Перинатального центру м. Києва, в якому народжується близько 80% усіх недоношених маленьких киян з критично низькою масою тіла», – пояснив Микола Поворозник.

У Банку грудного молока донорське молоко збирається, досліджується, обробляється і роздається дітям, які мають в цьому потребу за призначенням лікаря. Увесь процес ретельно контролюється на кожному етапі (починаючи з обстеження жінок-донорів, досліджень молока, пастеризації, яка гарантує мікробіологічну безпеку і збереження максимальної харчової цінності, та закінчуючи дотриманням умов зберігання).

Скористатися Банком грудного молока можуть пацієнти стаціонару Перинатального центру, а також інших лікувальних закладів міста за призначенням лікаря-неонатолога. Тривалість вживання донорського грудного молока також визначають лікарі зважаючи на перспективу спроможності до лактації власної біологічної матері, важкість стану немовляти тощо.

Донором молока може стати тільки здорова жінка в період лактації, яка годує власну дитину і вирішила ділитися молоком з немовлятами, які його потребують. Мама-потенційний донор проходить спеціальні обстеження, обов’язкову співбесіду та анкетування зі спеціалістом Банку грудного молока щодо способу життя, історії інфекційних хвороб, поточного стану здоров’я, а також здає необхідні аналізи.

«За час роботи Банку грудного молока (із 1 березня 2019 року) зібрано, досліджено та оброблено близько 40 літрів грудного молока. Понад 20 малюків вже отримали донорське молоко. За спостереженнями лікарів, ці діточки набагато краще набирають вагу, їхній стан швидше стабілізується у порівнянні з ситуаціями вживання суміші», – зазначив Микола Поворозник.

Також він повідомив, що на створення Банку грудного молока в Перинатальному центрі м. Києва з бюджету м. Києва витрачено 9 мільйонів гривень.

«Отримання грудного молока для родин малюків, які його потребують, абсолютно безкоштовне!» – наголосив Микола Поворозник.