Представники української влади своїми заявами про намір купити цього року менше газу, ніж мінімально передбачено діючим контрактом між країнами, намагаються змусити росіян подати на Україну до Міжнародного арбітражного суду в Стокгольмі.

Про це пише сьогодні польська газета DziennikGazetaPrawna, відзначаючи, що це зміцнює позицію українських парламентерів під час газових переговорів із Росією.

"Україна готується до розмов із "Газпромом", і вперше за роки в переговорах про ціну за російський газ займає оффенсивну позицію", - написала газета.

Видання нагадало, що міністр енергетики України Юрій БОЙКО напередодні чергового раунду переговорів із росіянами, який пройшов сьогодні, заявив про намір зменшити закупівлю газу в 2012 році до 27 мільярдів кубометрів, тоді як підписаний у 2009 році контракт передбачає відбір Україною щонайменше 33,3 млрд. кубометрів газу.

"Газпром" доводить, що такий крок порушує записане в контрактах правило „бери-або-плати”... Затягування переговорів має привести до того, що Росія сама подасть на Україну до Міжнародного суду в Стокгольмі", - пише видання.

Газета зазначила, що Міжнародний суд оцінює подібні справи з економічної, а не політичної точки зору, відзначивши, що Україна має сильні економічні аргументи завдяки зниженню цін на газ на спотових ринках і надлишку газу в Європі, який оцінюється цього року на рівні 60 млрд. кубометрів.

Окрім цього, позицію українців зміцнюють великі запаси газу в країні, м`яка зима й наявність низки проектів із газифікації вугілля.

"Київ може отримати в трибуналі союзника й водночас гарантії, що росіяни під час чергових енергетичних суперечок не виставлятимуть політичних умов", - написала газета.

Видання також відзначило, що українська влада хоче добитися від росіян відмови від будівництва обхідного газопроводу "Південний потік" і гарантії завантаження української газотранспортної системи, підкресливши, що Київ ніколи не погодиться на продаж ГТС росіянам.

Як повідомляв УНІАН, ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» 19 січня 2009 року підписали два контракти: купівлі-продажу на період із 2009 по 2019 рік; про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на період з 2009 по 2019 рік.

Ціна на газ встановлюється поквартально. Ціна імпортного природного газу для України в І кварталі 2011 року становила близько 264 дол. за тис. куб. м, у ІІ – 295,6 дол. за тис. куб. м, у ІІІ – 354 дол. за тис. куб. м, у IV – близько 400 дол. за тис. куб. м.

Українська влада більше року намагається добитися від російської влади зміни умов десятирічного газового контракту 2009 року, за яким Україна платить за «блакитне паливо» з РФ одну з найвищих цін у Європі.

Незважаючи на оптимістичні заяви українських і російських парламентерів у жовтні-листопаді минулого року, сторонам досі не вдалося змінити контракт.