
Глибоко під крижаним щитом Гренландії існують озера талої води, які здатні утворювати потужні гейзери на поверхні і таким чином "прориватися" в напрямку океану. Про це свідчить нове дослідження, опубліковане групою вчених в журналі Nature Geoscience.
Науковці детально проаналізували подію, що сталася влітку 2014 року в Гренландії, коли в одному місці з-під суцільного крижаного щита вирвалися потоки талої води і попрямували до океану. Загалом витекло близько 90 мільярдів літрів води (для розуміння, такий обсяг води Дніпро скидає в Чорне море приблизно за 18-20 місяців).
Як пояснила провідна авторка дослідження Джейд Боулінг, існування підльодовикових озер у Гренландії є відносно недавнім відкриттям. Тож вченим досі мало відомо про те, як себе поводить ця вода. Науковці раніше вважали, що вона просто тече від поверхні льодовика до кам’яної основи острова, а потім стікає в океан під кригою.
Але нове дослідження показало, що вода з підльодовикових озер може текти не тільки вниз, але і вгору – під тиском, який зчиняє маса криги над нею.
Після ретельного вивчення даних, зібраних низкою супутників, вчені змогли створити 3D-моделі підльодовикової повені. Моделювання показало, що наприкінці липня 2014 року в одній точці льодовикового щита Гренландії відбувся "вибух" гейзера: вода з підльодовикового озера пробила у крижаному щиті отвір завширшки 2 квадратні кілометри та глибиною близько 85 метрів. У наступні 10 днів величезний обсяг води з-під криги пройшов крізь цей отвір у напрямку океану.
Ці висновки не лише суперечать попереднім очікуванням щодо того, як тала вода зазвичай протікає крізь льодовиковий щит, перш ніж просочитися в океан, але й суперечать старим моделям, в яких льодовий щит вважається замерзлим на усю глибину.

Інші наукові новини
Як писав УНІАН, нещодавнє дослідження учених виявило, що за два останні десятиліття вісь обертання Землі змістилася на 80 сантиметрів. Науковці вважають це наслідком діяльності людини.
Також ми розповідали, що на додачу до природних сезонів з’явилися нові пори року, які теж є наслідком діяльності людей.