
Поки що Польща залишається лідируючою країною з прийому біженців з України - з моменту початку війни кордон перетнули понад 2.5 мільйонів наших з вами співвітчизників. УНІАН розповість, чи можлива робота в Польщі по біометрії і як знайти собі зайнятість.
- Як влаштуватися на роботу в Польщі українцю
- Робота в Польщі для українців по біометрії
- Де українці шукають роботу в Польщі
Раніше ми говорили про те, скільки коштує місяць життя в Польщі.
Як влаштуватися на роботу в Польщі українцю

Для того, щоб мати можливість легально працювати на території Польщі, українець повинен отримати PESEL - порядковий номер, що складається з букв і цифр (аналог ID-коду). Він дає право на законних підставах жити і працювати в Польщі 18 місяців з можливістю продовження до 36 місяців.
Якщо у вас є статус біженця або тимчасового захисту, ви автоматично отримуєте право на роботу і доступ до ринку праці в Польщі. Додаткових віз і документів для цього вам не потрібно.
Робота в Польщі для українців по біометрії
Деякі наші співгромадяни використовують варіант з безвізом при пошуку роботи в Польщі. Тут є два шляхи:
- знайти вакансію "з дому" і попросити у роботодавця зробити запрошення;
- приїхати як турист і шукати роботу самостійно.
В першому варіанті все просто: знаходите бажану вакансію, укладаєте декларацію про працевлаштування, оформляєте страховку, отримуєте запрошення на роботу і приїжджаєте на 90 днів.
Другий варіант складніше - вам ніхто нічого не гарантує, до того ж, використовувати такий метод працевлаштування не рекомендується тим, хто раніше ніколи в Польщі не був і не володіє польською мовою. На ринку праці досить шахраїв, тому краще скористатися послугами агентства, якщо це ваш перший досвід.
Де українці шукають роботу в Польщі

Є всього два варіанти пошуку роботи для тих, у кого немає знайомих роботодавців, готових взяти українця до себе:
- похід в Бюро праці;
- сайти з пошуку роботи.
Бюро праці - це аналог української служби зайнятості, державне підприємство, яке допомагає громадянам Польщі знайти роботу. Ви пройдете співбесіду з рекрутером, надасте свої документи про освіту та професійні навички, після чого вам підберуть відповідну вакансію.
Також ви можете скористатися спеціалізованими сайтами і сервісами з пошуку роботи:
OLX;
В якості додаткового джерела робочих вакансій радимо звернути увагу на мобільні додатки ePraca і Workport, а також підписатися на тематичні групи в Facebook. Враховуйте, що без знання польської мови ви будете заробляти менше, ніж з ним.
Що стосується заробітної плати, то вона буде варіюватися в залежності від міста. Найвищі зарплати у Варшаві, Вроцлаві та Кракові, а Лодзь, Познань або Катовіце похвалитися цим не можуть. Враховуйте, що в Європі зарплата вважається в брутто - це сума до вирахування податків та інших плат. Звертайте увагу на цей пункт і уточнюйте, скільки грошей ви отримаєте після всіх витрат.