«Сірі» ділки на ринку металобрухту вивозять сировину до ЄС із неіснуючих складів / ілюстрація REUTERS

"Сірий" експорт металобрухту до ЄС продовжує бити рекорди, попри розслідування, оголошені у ДМС і ДБР. Причому експортери навіть не намагаються пристойно прикривати свої оборудки: згідно з документами, до ЄС іноді везуть брухт, який куплено прямо на лінії розмежування, або який зберігався на… неіснуючому складі. Про це йдеться у розслідуванні Бізнес Телеграфу.

Видання зауважує: оборудки з металобрухтом легко помітити навіть при побіжному аналізі митних та податкових баз. Наприклад, згідно з даними Митної служби, одна з компаній експортувала у Польщу 1,09 тис. тонн брухту. Причому з них 758 тонн, згідно висновку експерта Торгово-промислової палати, було нібито придбано на лінії фронту, у Краматорського феросплавного заводу, який належить росіянину і не працює з лютого 2022 року. 

"Та навіть якщо не зважати на зупинку підприємства, згідно з даними бази податкових накладних, реальні обсяги поставок від заводу склали 269,1 тонн. Виходить, що майже дві третини цього брухту взялося практично нізвідки", - пояснює видання. 

Відео дня

Ба більше: згідно з висновком того ж експерта Торгово-промислової палати, який є у розпорядженні видання, придбаний брухт перед експортом зберігався на складі у місті Кам’янське на вул.Українській, 72.

"Але, як з’ясував "Бізнес Телеграф", цієї адреси фізично не існує. Вона вигадана. На цій вулиці у приватному секторі Кам’янського просто немає стільки будинків. Місцеві мешканці кажуть, що ніколи не бачили якогось складу металобрухту не тільки на своїй вулиці, а й на сусідніх", - пише видання. 

Там наголосили: щоб побороти сірі схеми експорту брухту, необхідно провести повне кадрове перезавантаження митниці, ініційоване головою Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим: він повідомив виданню, що концепція такого перезавантаження вже попередньо схвалена. 

"Поза тим, у квітні обсяги безконтрольного вивезення дефіцитного брухту з України в ЄС мають всі шанси побити черговий рекорд. Адже "віртуальні" склади за неіснуючими адресами нікуди з документів фірм-заготівельників не зникли, а у митників, як і раніше, все "дуже погано" із зором, щоб зазирнути у свої ж бази та базу податкових накладних для елементарного порівняння", - резюмує видання. 

Нагадаємо, раніше було опублікуване розслідування, згідно з яким гравці на сірому ринку металобрухту налагодили та запустили на повну потужність канали збуту до Євросоюзу. Тіньова схема працює під прикриттям митників у західних регіонах України, і країна вже втратила на експортному миті щонайменше 350 млн грн. Схемою зацікавилися в ДБР: там оголосили про початок розслідування. Проте на існуванні схем це ніяк не позначилось, тільки хабарі митникам виросли майже вдвічі.