Як побороти стрес, коли вимикають світло / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Психологиня, психотерапевтка Олена Шершньова дала поради щодо того, як боротися з дискомфортом, який виникає через відключення світла. Про це вона сказала в коментарі УНІАН, відповідаючи на запитання щодо того, як відключення світла впливають на психологічний стан людей і як боротися з роздратуванням, стресом та втомою загалом від цього і від генераторів, зокрема.

"Відключення світла впливає психологічно, в першу чергу, тим, що ми втрачаємо відчуття контролю. Ми ніби своє життя не контролюємо, не ми вже вирішуємо, коли ми можемо попрасувати чи зварити собі поїсти. І це вибиває з колії", – пояснила експерт.

Так, для того, аби впоратися з цим психологічним відчуттям дискомфорту, важливо максимально повертати собі це відчуття контролю.

Відео дня

"По-перше, слідкувати за графіками відключень. Тобто вже бути попередженим і самому свій графік формувати. Графік свого життя я маю на увазі", – сказала Шершньова.

Крім того, у решті справ, які не залежать від електрики, теж необхідно відчувати свій контроль. "Те, що ми можемо робити те, що запланували, і жити за своїм планом", – зазначила психолог.

Щодо генераторів, то вона зауважила, що "якщо ми щось можемо вирішити, то це важливо вирішувати; якщо щось нам не під силу, то приймати це".

Також необхідно враховувати можливості мінімізувати дискомфорти. Зокрема, зачиняти вікна, коли на вулиці вмикаються генератори.

"Або ж думати, як ми можемо цей дискомфорт для себе знизити. Якщо ж не можемо, і конкретних дій не бачимо, які від нас вимагаються, то пробувати сприймати це і не дозволяти впливати на наш настрій стороннім чинникам. І пам'ятати, що ми відповідаємо за свої емоції, і ми вирішуємо, як на те чи інше реагувати", – підкреслила експерт.

Крім того, щодо того, який вплив на нервову систему та здоров'я загалом може мати такий тривалий стрес, і як це може відобразатися на людях, Шершньова зауважила, що якщо стрес продовжений у часі і ніяк не вирішується, то він переходить у дистрес.

"Це досить небезпечний деструктивний стан, який може виснажувати, який може призводити до депресивних станів і навіть, власне, до депресії. Тому надзвичайно важливо змінювати або ситуацію - наскільки це можливо, як я вже описала: повертати собі контроль, або змінювати своє ставлення до ситуації. Але точно не ставати в позицію жертви, не відчувати цю безпомічність, коли ми ні на що не можемо вплинути і продовжуємо страждати. Ні, в такому стані бути однозначно не можна", – сказала психолог.

Вона наголосила, що в наших силах змінити ставлення та свої емоції, які у нас викликає ситуація, і керувати своїм життям на власний розсуд.

Ситуація в енергосистемі

Раніше директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко інтерв’ю OBOZ.TALK заявив, що влітку та під час наступного опалювального сезону ситуація в енергетиці буде складною, утім апокаліпсису не варто очікувати.

Вас також можуть зацікавити новини: