
У зв'язку з війною в Україні значно збільшили армію. Як наслідок у нас з часом з'явиться в рази більше військових пенсіонерів.
Адвокат Адвокатського бюро "Івана Хомича" Олена Воронкова розповіла УНІАН, у скільки років військові йдуть на пенсію в Україні та всі найважливіші нюанси.
- Пенсія військовим пенсіонерам після 60 років
- Пенсія військовослужбовців по інвалідності
- Від чого залежить військова пенсія по інвалідності
- Як порахувати пенсії військовим в Україні у 2025 році
- Пільги військовим пенсіонерам після 60 років в Україні
За її словами, військовослужбовці можуть піти на заслужений спокій у молодому віці - до 45 років, у тому разі, якщо під час перебування на службі їм встановлять статус особи з інвалідністю. Вони також мають право вийти на пенсію до того, як їм виповниться 45 років. Для цього в особи має бути за плечима 25 або більше років служби. Крім того, військовослужбовець може вийти на пенсію після досягнення 45 років за змішаним стажем. Для цього потрібно не менше 25 років трудового стажу, з якого не менше 12,5 років - це військова служба.
Пенсія військовим пенсіонерам після 60 років
У пенсіонерів, які давно вийшли на пенсію, розмір виплат відрізняється залежно від:
- відомства, з якого вони звільнялися;
- року, під час якого відбувалося звільнення;
- кількості років вислуги, яка в них є.
Те, яка пенсія в Україні у військових, регулюється постановою Кабміну 713. Згідно з цим документом, розмір цих виплат не може бути меншим, ніж 3854 грн. В Україні вже відбулася низка підвищень пенсій. Зокрема, у період з 2022 по 2025 роки проведено індексацію виплат військовим пенсіонерам. І тепер мінімально військові пенсіонери отримують, як правило, 8-9 тисяч гривень пенсії. Менші пенсії можуть бути, але це - виняткові випадки.
"Приміром, колишні військовослужбовці Збройних сил України, які обіймали керівні посади, мали звання полковника або підполковника і відслужили необхідну кількість років, отримують зараз від 14 до 18 тисяч гривень пенсії і мають можливість збільшити свою пенсію", - зазначила Воронкова.
Максимальний вік виходу звичайних військовослужбовців і старшого офіцерського складу (майор, підполковник, полковник) на пенсію становить 60 років, а вищого офіцерського складу (генерали) - 65 років.
Пенсія військовослужбовців за інвалідністю
Є різні військові з інвалідністю. Є інвалідність війни, а є - армії. Якщо військовий-контрактник отримав статус особи з інвалідністю війни, то йому нараховуватиметься відсоток від грошового забезпечення, яке він отримував під час проходження служби.
Приміром, особа служила і мала грошове забезпечення в розмірі 20 тисяч гривень. При виході на пенсію по інвалідності війни такий військовий матиме право на отримання 100% від грошового забезпечення у разі отримання 1 групи інвалідності. Якщо контрактник отримав 2 групу інвалідності, то йому мають виплачувати 80% від грошового забезпечення, а в разі отримання 3 групи - 60%.
Якщо ж статус особи з інвалідністю війни отримала мобілізована особа або особа, яка проходила строкову службу і має мінімальну кількість років вислуги, то їй трохи за іншим механізмом розраховуватимуть розмір пенсії. Цим особам вираховують пенсію як цивільну - тобто вона залежатиме від заробітку людини, і встановлено її мінімальний розмір.
У цьому випадку мінімальна військова пенсія по інвалідності 3 групи становитиме 8500 гривень, для 2 - 12396 гривень, а для першої - 15347 гривень.
Як правило, таким особам держава "дотягує" виплати до мінімального розміру, тому що за розрахунками сума пенсії виходить меншою, ніж встановлена "мінімалка".
В осіб, які отримали інвалідність армії, значно менші виплати. Зокрема, солдатам і матросам, які проходили строкову службу, та рекрутам, після отримання інвалідності гарантовані такі мінімальні виплати:
- якщо є 3 група - 4396 грн;
- 2 група - 4610 грн;
- 1 група - 5025 грн.
Далі розглянемо, що ще впливає на ці виплати.
Від чого залежить військова пенсія по інвалідності
Є кілька варіантів виходу військових на пенсію - вислуга років та інвалідність. У разі виходу на пенсію за вислугою років, розмір пенсії колишнього військового залежатиме від того, скільки він відслужив і яку посаду обіймав (що вища посада - то більша сума грошового забезпечення). За 20 років вислуги особа отримає 50% від суми грошового забезпечення, а за кожен наступний рік служби - додатково по 3%. Тобто, відслуживши 25 років, військовий має отримати 65% від грошового забезпечення. Якщо ж особа відслужила 30 років і звільнилася в період до 2011-2014 років, то вона отримає 80% від тієї суми, яку отримувала під час служби. До 2011 року максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні становив 90%, з 2011 до 2014 - 80%, а з 2014 - 70%.
Якщо особа має 2 групу інвалідності війни, але в неї є 33 роки вислуги, то їй вигідніше оформляти пенсію не за інвалідністю, а за вислугою років. Військова пенсія за інвалідністю 2 групи становила б 80% грошового забезпечення, а за вислугу років - 89%. Крім того, цій особі повинні ще доплачувати 25% від суми пенсії як особі з інвалідністю війни.
Як порахувати пенсії військовим в Україні у 2025 році
Класична військова пенсія - це відсоток від грошового забезпечення військовослужбовця. Тобто, якщо особа в середньому за 24 календарні місяці отримувала грошове забезпечення в розмірі 20 тисяч гривень, то розмір пенсії буде вираховуватися у відсотках саме від цієї суми. Приміром, якщо людина відслужила 25 років, то пенсія буде 65% від 20 тисяч гривень.
У тому випадку, якщо людина служила 30 років і звільнилася зі служби до 2011 року, то тоді розмір пенсійної виплати складе 80% від 20 тисяч гривень.
Розглянемо, яка пенсія у військових, які зараз планують вийти на пенсію. Це можна самостійно розрахувати.
Щоб дізнатися своє грошове забезпечення за 24 календарні місяці перед звільненням - потрібно скласти посадовий оклад, оклад за військове звання і надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Сюди не включаються бойові виплати.
Далі до суми основних видів грошового забезпечення за останньою посадою потрібно додати суму додаткових видів грошового забезпечення, розділену на 24 місяці, і таким чином буде отримано середню суму грошового забезпечення, від якої і буде розраховуватися військова пенсія.

Якщо говорити про надбавки, то вони надаються військовим під час проходження служби і входять до складу грошового забезпечення. Зокрема, є надбавки за особливості проходження служби, режимні обмеження, за знання іноземних мов. А є щомісячні доплати до пенсії.
Військовим, які вийшли на пенсію до 2018 року і не домагалися перерахунку пенсії через суди, передбачена доплата до пенсійних виплат у розмірі 2 тисяч гривень.
Є ще, зокрема, доплата за участь у бойових діях - вона становить понад 500 гривень. Крім того, військовим пенсіонерам дають доплати на дітей, вони становлять близько 1000 гривень на одну дитину.
Військові пенсіонери також можуть отримувати доплати за особливі заслуги. Такі доплати становлять приблизно 300 гривень.
Родичі військового пенсіонера після його смерті не можуть у повному обсязі отримувати його пенсію. Але після смерті військового пенсіонера його рідні можуть оформити пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Цивільна пенсія становить 50% від розміру пенсії годувальника, а у військових - це відсоток від сум грошового забезпечення - 30, 50, 70 відсотків залежно від причини смерті військовослужбовця та кількості утриманців. Тобто, якщо військовий пенсіонер отримував 5 тисяч гривень пенсії, але грошове забезпечення в нього становило 12000 грн, то кожному з членів його сім'ї можуть призначити пенсію по втраті годувальника в сумі 4000, 6000 або 8400 тисяч гривень. Варто зазначити, що людина може отримувати тільки якийсь один вид пенсії - або свою, наприклад, за віком чи інвалідністю, або по втраті годувальника.
Пільги військовим пенсіонерам після 60 років в Україні
Також адвокат уточнила, яка пенсія за УБД.
"Саме для військових пенсіонерів як окремої категорії осіб пільги не передбачені. Колись для ветеранів військової служби була передбачена пільга на оплату комунальних послуг, але зараз її немає", - зазначила Воронкова.
Тепер пільги військових пенсіонерів можуть бути пов'язані з тим, що вони мають або статус учасників бойових дій, або особи з інвалідністю, або чорнобильця, або просто користуються тими ж пільгами, що й усі українські пенсіонери.
Якщо військовий пенсіонер, приміром, має статус УБД, то тоді він може мати, зокрема 75% пільги на оплату комунальних послуг, пільгу на отримання земельної ділянки, а також право на пільговий проїзд.

Закінчила Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого.
Аспірант Державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України». Спеціалізується на питаннях соціального забезпечення населення та військовослужбовців.