Це завелика провокація: експерт прокоментував можливу заборону TikTok в Україні

Заборона TikTok в Україні наразі не є актуальною. Такою думкою в коментарі УНІАН поділився Олександр Краєв, директор програми "Північна Америка" Ради зовнішньої політики "Українська Призма".

"Зараз таке рішення було б, скажімо так, занадто швидким. Не варто забувати, що незважаючи на всі проблеми, Україна досі документально вважає КНР стратегічним партнером. І на тлі того, коли ми намагаємось долучити  Китай до міжнародної платформи миру, зробити все можливе, щоб Пекін залучив до цього процесу країни Глобального півдня, коли ми, в принципі, максимально напружуємося, щоб зберегти хоч якийсь паритет у своїх відносинах із китайцями і навпаки зробити все можливе, щоб вони не підтримували росіян, такі кроки з нашої сторони будуть сприйняті неправильно", – вважає Краєв.

Він також додав, що рішення заблокувати TikTok у Сполучених штатах назрівало давно і було ухвалено через реальну загрозу для США. 

Відео дня

"З нашого боку це достатньо раптово буде і без таких самих причин, як в США. Адже там передвиборчий рік. Ми бачимо дійсно проблему з TikTok, з тим, як його використовують прокитайські боти, як його використовують проросійські боти. Який вплив TikTok має на кампанію обох кандидатів. У США значно більше причин це робити. І тому, навідміну від України, в них дійсно питання національної безпеки стоїть першочергово", – пояснює Краєв.

Експерт пояснює, що для України заборона TikTok може сприяти утвердженню певної інформаційної гігієни у суспільстві. Однак якщо відповідне рішення ухвалять – проблем від цього може виникнути більше. 

"Це завелика така провокація. Американці досі з нею до кінця не розібралися. А нам тим паче це буде доволі складно, навіть з точки зору міжнародних судів і фінансової сторони цього питання. Щодо пропаганди, яка є в TikTok, ми бачимо, що він використовується як палиця з двома кінцями. Тобто це, з одного боку, інструмент про китайську і російську пропаганду. Але з іншого – і наші інформаційні сервіси достатньо оперативно та активно використовують TikTok для своїх цілей", – говорить Краєв. 

За словами експерта, заборона TikTok в США – це двосторонній процес між двома країнами і сама платформа використовується виключно як інструмент. Натомість в України немає наразі досліджень, які вказують на те, що TikTok використовується як ключовий інструмент російської чи китайської пропаганди проти України.  

"Такі дослідження стосовно Америки є. І це одна з причин, чому вони, відповідно, пішли на такий крок. Щодо нас, ми не можемо чітко сказати, що ця мережа для нас є небезпечною, як от були Однокласники або Вконтакті. Тобто нам потрібно провести додаткові дослідження, визначити рівень цієї небезпеки й тоді ми чітко можемо сказати, чи потрібно нам рухатися в сторону заборони TikTok чи ні", – підсумовує Краєв.

Заборона TikTok: що треба знати

У квітні Конгрес США схвалив рішення про заборону китайської соціальної мережі TikTok. Застосунок буде недоступний для завантаження через 270 днів, якщо китайський власник не продасть платформу.

На тлі цього, про заборону TikTok заговорили і в Україні. Наприклад, у Центрі протидії дезінформації заявили, що Рада національної безпеки та оборони спільно зі Службою безпеки напрацьовують законопроект проти поширення російської пропаганди у соціальних мережах, зокрема й Telegram, YouTube і TikTok. Однак, цей процес займе "багато часу". 

Вас також можуть зацікавити новини: