Фото REUTERS

Компанія ESET - лідер у галузі інформаційної безпеки - виявила три уразливості у різних моделях ноутбуків Lenovo. Використання цих уразливостей дозволяє зловмисникам розгортати та запускати загрози, націлені на вбудоване програмне забезпечення UEFI. Зокрема шкідливі програми можуть бути реалізовані у формі флеш-модулів SPI, як у випадку LoJax, або ESP-модулів подібно до нещодавно виявленої загрози ESPecter.

У жовтні 2021 року дослідники ESET повідомили компанію Lenovo про всі виявлені уразливості у ноутбуках. Серед таких пристроїв понад сотня різних моделей ноутбуків із мільйонами користувачів у всьому світі.

"UEFI-загрози можуть бути надзвичайно небезпечними. Вони виконуються на початку процесу завантаження, перед передачею управління операційній системі. Це означає, що такі шкідливі програми можуть обійти майже всі механізми безпеки у стеку, які можуть запобігти виконанню компонентів", - розповідає Мартін Смолар, дослідник ESET. - Виявлення так званих "безпечних" бекдорів для UEFI демонструє, що в деяких випадках розгорнути та реалізувати UEFI-загрозу не так складно, як очікувалося. Тоді як поява більшої кількості таких загроз в реальному середовищі за останні роки, свідчить про те, що зловмисники знають про це".

Відео дня

Більш точною назвою для двох з цих уразливостей у ноутбуках (CVE-2021-3970, CVE-2021-3971) є "безпечні" бекдори. Саме так названі драйвери Lenovo UEFI, які реалізують одну з цих уразливостей (CVE-2021-3971): SecureBackDoor і SecureBackDoorPeim. Ці вбудовані бекдори можна активувати для вимкнення захисту модуляSPI або функції безпечного завантаження UEFI з процесу привілейованого режиму користувача під час роботи операційної системи.

На додаток до цього, під час дослідження бінарних файлів "безпечних" бекдорів спеціалісти ESET виявили третю уразливість у ноутбуках - пошкодження пам’яті режиму управління системою у функції обробника SW SMI (CVE-2021-3972). Ця уразливість дозволяє довільно читати та записувати з або в SMRAM, що може призвести до виконання шкідливого коду з привілеями режиму управління системою та розгортання флеш-модуля SPI.

Служби завантаження та виконання UEFI забезпечують основні функції, необхідні для роботи драйверів та програм, наприклад, встановлення протоколів, визначення місцезнаходження існуючих протоколів, виділення пам’яті, управління змінними UEFI тощо. 

Тоді як режим управління системою є привілейованим режимом виконання процесорів x86. Його код написаний у контексті вбудованого програмного забезпечення системи і зазвичай використовується для різних завдань, включно з розширеним управлінням живлення, виконанням відповідного коду виробника та безпечним оновленням.

"Усі загрози для UEFI, виявлені за останні роки, зокрема LoJax, MosaicRegressor, MoonBounce, ESPecter, FinSpy, для розгортання та виконання певним чином обходили або вимикали механізми безпеки", — пояснює дослідник ESET.

Спеціалісти ESET рекомендують усім власникам пристроїв Lenovo переглянути список моделей ноутбуків з уразливістю і оновити своє вбудоване програмне забезпечення відповідно до інструкцій виробника.

Для користувачів ноутбуків з уразливістю, яким вже недоступні виправлення через завершення підтримки, одним із способів захисту від небажаної зміни стану безпечного завантаження UEFI є використання рішення для повнодискового шифрування з підтримкою TPM, здатного зробити дані диска недоступними у разі зміни конфігурації безпечного завантаження UEFI.

Повну версію дослідження можна знайти за посиланням

Читайте також:

Про компанію:

ESET - експерт у сфері захисту від кіберзлочинності та цифрових загроз, міжнародний розробник рішень з ІТ-безпеки, провідний постачальник у галузі створення технологій виявлення загроз. Заснована у 1992 році, компанія ESET сьогодні має розширену партнерську мережу й представництва в більш ніж 180 країнах світу. Головний офіс компанії знаходиться у Братиславі, Словаччина. 

ESET в Україні:

Понад 15 років продукти ESET офіційно представлені на території України. Починаючи з 2005 року, користувачі мають можливість безкоштовно звернутися за допомогою до служби технічної підтримки ESET в Україні, а також пройти курси навчання щодо використання продуктів компанії ESET. Користувачами ESET є найбільші українські та міжнародні компанії та організації. 

Більш детальна інформація про компанію та продукти ESET доступна на українському офіційному сайті www.eset.com/ua/.