Аналітик каже, що зараз основні вимоги до літака - не швидкість та не висота польоту / фото Getty Images, фото wikimedia.org

Україна не веде проти російських окупантів повітряних боїв, в яких з обох боків бере участь виключно авіація. Як розповів в етері телемарафону авіаексперт, провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко, це неможливо через відсутність на озброєнні ЗСУ відповідних літаків.  

"Повітряний бій - основний засіб знищення ворожої авіації. Це активний засіб ворожої авіації. На жаль, у нас повітряні бої зараз не точаться, саме через те, що вони проходять не на рівних. У нас останні повітряні бої відбулися у травні 2022 року. З того часу знищенням ворожих літаків займаються зенітно-ракетні, сухопутні війська за допомогою переносних ЗРК. Та повітряні бої наразі точаться на відстані понад 40 км, зазвичай 40-60 км", - сказав фахівець.

Він зазначив, що зараз основні вимоги до літака - не швидкість, не висота польоту тощо, а можливості його радару та далекобійність його ракет, а також  можливості бортового комплексу оборони.

Відео дня

Експерт також пояснив, що у повітрі неможливі зараз бої подібні тим, що ведуть ВМС ЗСУ, яким вдалося відігнати російський флот до Новоросійська, фактично не маючи кораблів. Тобто, це було зроблено, в основному, за допомогою дронів. Романенко додав, що ми не маємо безпілотників, які несуть у повітрі далекобійні ракети. Окрім того, він пояснив, що у морі великі хвилі можуть прикрити дрон, а у повітрі з "маскуванням" набагато складніше. До того ж росіяни мають величезну кількість радіолокаційних станцій, а в районі лінії бойових зіткнень - такий захист особливо щільний.

Він також розповів, що противник повністю відновив втрати, які понесла його авіація майже за три роки війни проти України. За його словами, реально підтверджено 370 успішних пусків наших зенітних ракет, після яких ціль зник з поля зору. Експерт стверджує:

"Чи вона реально знищена, чи пошкоджена, чи вона просто вийшла з зони огляду радара - це можна бути з’ясувати через кілька років після війни. Ситуація така - літаки, знищення яких підтверджено, це трохи понад 120 одиниць".

Для армії РФ незворотними є лише втрати чотирьох десятки штурмовиків Су-25, які вже не виробляються. Водночас в Росії випускають винищувачі Су-30, Су-35, Су-34 та Су-57.

"У 2022 році росіяни випустили загалом 27 бойових літаків, у 2023 - приблизно 25, у минулому - 22-24. Загалом втрати в літаках найсучасніших типів, окрім штурмовиків, повністю відновлені. Тобто, для наших Повітряних сил ситуація залишається складною", - наголосив Романенко.

Війна в Україні - використання авіації

Нагадаємо, авіаексперт, провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко пояснив, що шведські винищувачі JAS 39 Gripen, які Україна хотіла б отримати, мають певну перевагу перед американськими винищувачами F-16 та французькими Mirage 2000. Романенко розповів, що JAS 39 Gripen - багатоцільовий винищувач, який на момент свого створення вже був поколінню "чотири плюс", який здатний працювати по наземних та повітряних цілях. Він має низку переваг навіть у порівнянні з західними літаками, які Україна вже отримала від партнерів. Зокрема, в склад його озброєння інтегрована європейська ракета великої дальності повітряного бою Meteor, дальністю ураження - 200 км.