Експерт пояснив важливість острова Зміїний / фото УНІАН, Олег Куцький

Острів Зміїний - дуже зручна точка підходу для підрозділів спеціального призначення або десанту у напрямку на Бессарабію або гирло Дунаю.

Про це розповів "Апострофу" координатор групи "Інформаційний опір" Костянтин Машовець.

Географічне розташування острова Зміїний з воєнної точки зору майже ідеальне:

  • від берегової лінії материкової України лише 35 кілометрів;
  • від Зміїного до Одеси тільки 140 кілометрів;
  • близько 200 кілометрів до так званого "Придністров'я". 

То ж потенційні військові операції російських окупантів з острова можливі не лише в напрямку України, а й на так зване самопроголошене "Придністров'я", де РФ збільшила чисельність бойових груп.

Зміїний має стратегічне значення як для України, так і для російських окупантів

"Росіяни можуть створити умови для закидання через Дунай диверсійних груп, щоб ті проникали і на територію України та, можливо, на територію південної частини Молдови, (там є 400 метрів пристані), щоб підштовхувати Придністров'я для проведення військової операції з півночі у напрямку нашого угруповання , яка дислокується в Одеській та Миколаївській областях"- пояснив військовий експерт Антон Міхненко.

Таким чином, маленький та з першого погляду незахищений клаптик суші в Чорному морі перетворюється на максимально перспективний острів для проведення військових операцій через своє надзвичайно вигідне розташування.

Проте зробити зі Зміїного військово-морську базу під вогнем супротивника – нетривіальне завдання.

"Після втрати флагмана "Москва", росіяни не відмовилися від планів висадки морського десанту і їм потрібне прикриття з повітря. Тому їхні плани - це перекидання на острів ЗРК сухопутного базування, яке могло б прикрити кораблі у разі можливої морської операції", - додає військовий експерт Михайло Жирохов.

За словами військового експерта Михайла Самуся, ймовірно, Росія планує морську десантну операцію в районі Затоки. Тим більше, якщо врахувати, що вони зруйнували міст через лиман.

"Фактично зараз комунікація з південно-західною частиною Одеської області можлива через територію Молдови, село Паланка. І якщо РФ проведе операцію з Придністров'я, то з проведенням десантної операції в районі Затоки ця територія може бути відрізана від України", - пояснює він.

Втім, навіть якщо окупанти і не наважаться на висадку десанту на Одещині, контроль над Зміїним означає для України блокаду цивільного судноплавства та втрату прибутку від портів.

"Цей острів дає можливість контролювати північний захід чорноморського басейну. Таким чином росіяни не дають діяти нашим цивільним суднам на цьому напрямі", - зазначає екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант Ігор Романенко.

"Це контроль над частиною Чорного моря, адже там можна розмістити протикорабельні системи або артилерійські та повністю контролювати судноплавство з Одеси", - додає Жирохов.

Варто зазначити, що саме тому ЗСУ потужно борються за острів у Чорному морі, який намагаються зайняти російські окупаційні війська.

За словами експертів, саме ленд-ліз може змінити ситуацію.

"Сил і засобів в України на це вистачить. Тим більше, якщо у нас з'являтиметься більше далекобійної артилерії. Наприклад, РСЗВ HIMARS (американська система залпового вогню, – УНІАН) може мати дальність 300 кілометрів. Якраз вистачить, щоб регулярно накривати "Зміїний і зривати плани росіян. Потрібно руйнувати всі спроби РФ щодо створення там військової інфраструктури, особливо стягування ППО. Це ключове. Якщо вони розмістять там ППО, тоді українській авіації, Байрактарам буде складно знищувати на Зміїному сили ворога", - говорить Самусь.

Нагадаємо, нещодавно речник Одеської ОВА анонсував "багато цікавинок" на Зміїному. Острів є стратегічним об'єктом і його вже найближчим часом можуть звільнити, як і Харківську область.

Водночас, у Росії почали підтверджувати загибель своїх військових на Зміїному. ЗМІ написали про смерть медика-контрактника.

Як  заявив начальник ГУР МО України Кирило Буданов, Україна боротиметься за острів Зміїний стільки, скільки буде потрібно. За його словами, острів має стратегічне значення як для України, так і для російських окупантів, оскільки дозволяє контролювати надводну та певною мірою повітряну обстановку на півдні України. Крім того, Зміїний стратегічно важливий з точки зору можливості висадки Росією тактичного морського десанту.

Вас також можуть зацікавити новини: