Останнім часом все більше з’являється інформації про загрозу нападу збройних сил Білорусі. Зокрема так звана "раптова перевірка" білоруської армії почалась ще на початку травня, декілька разів продовжувалась і поки не збирається завершуватись.
Під час неї відпрацьовували доволі однозначні речі: бойові дії на незнайомій місцевості, марші у віддалені від баз забезпечення, форсування водних перешкод та бої в містах. А зараз Генеральний штаб України повідомив, що Мінськ відпрацьовує на навчаннях створення ударних угруповань. А сама армія готується до переходу з мирного на воєнний час.
І Україна 24 лютого вже добре побачила чим можуть завершитись такі маневри. Тим паче, що самопроголошений президент Лукашенко вже показував на мапі "звідки готувався напад на Білорусь", а сама територія країни продовжує використовуватись для ракетних та повітряних атак армією РФ. У цій ситуації доволі складно вважати загрозу з боку Мінська близькою до нуля, про що вже і повідомив президент України.
"Наша справа - бути готовими до гіршого, якщо вони вирішать знову йти. Але поки що експерти вважають, що ризики повторного вторгнення з Білорусі мінімальні", - днями заявив Володимир Зеленський.
Склад армії Білорусі
Тому доволі важливо оцінити бойові можливості армії Білорусі, для чого можливо скористатися базою даних військових потенціалів країн Military Balance від авторитетного британського Міжнародного інституту стратегічних досліджень.
Відповідно до неї, станом на 2021 рік, загальна кількість збройних сил Білорусі оцінюється у 43 тисячі осіб, з яких абсолютна більшість відноситься до сухопутних та десантних підрозділів - 31,6 тисячі осіб.
Безпосередньо бойові підрозділи сухопутних військ складаються з чотирьох механізованих бригад, дві з яких "повнокровні" 5-батальонного складу. До них варто додати дві десантні бригади, які розглядаються Мінськом, як найбільш боєготові підрозділи. Також існує розвідувальна бригада спеціального призначення, яка призначена для дій у тилу противника.
Для їх безпосередньої артилерійської підтримки працюють доволі потужні артилерійські з’єднання у складі двох артилерійських бригад та одного двополкового з’єднання ствольної артилерії, а також власні артилерійські групи у кожній механізованій та десантній бригаді.
Також в армії Білорусі діє три з’єднання з реактивними та ракетними системами. Це полк на РСЗВ "Ураган", бригада, яка озброєна РСЗВ "Смерч" та "Полонез", а також ще одна бригада з тактичними ракетними комплексами "Точка-У".
Авіація повітряних сил Білорусі зорганізована у три авіабази: винищувальна, штурмова та змішана - транспортні літаки та вертольоти Ми-8, Ми-24.
Кількість озброєння у Білорусі
Збройні сили Білорусі мають достатньо велику кількість техніки, з якої абсолютна більшість радянські зразки, які проходили лише обмежену модернізацію, або взагалі лише поточні ремонти.
Зокрема серед 557 одиниць танків Т-72Б лише декілька десятків російських Т-72Б3, також певна кількість радянських машин була модернізована до версії Т-72Б "Витязь" шляхом встановлення нічного прицілу "Сосна-У" та цифровізації зв’язку.
Попри те, дефіциту озброєння у білоруській армії немає. У списку нижче зазначена кількість озброєння та військової техніки армії Білорусі без урахування інженерних, логістичних та інших машин забезпечення, а також без засобів протиповітряної оборони.
Бронетехніка Збройних сил Білорусі:
Т-72 різних модернізацій: 557
- БМП-2: 932
- БРМ-1: 132
- МТ-ЛБ: 58
- БТР-70: 32
- БТР-80: 82
Артилерія Збройних сил Білорусі:
- 120-мм самохідний міномет 2б23 "Нона": 18
- 122-мм САУ 2С1 "Гвоздика": 125
- 122-мм гаубиця Д - 30: 24
- 152-мм САУ 2С3 "Акація": 125
- 152-мм САУ 2С5 "Гіацинт": 71 + 36
- 152-мм САУ 2С19 "Мста": 12
- 152-мм гаубиця "Мста-Б": 72 + 36
- РСЗВ "Град": 128
- РСЗВ "Ураган: 36
- РСЗВ "Смерч": 36
- РСЗВ "Полонез": 4
- ОТРК "Точка-У": 36
Авіація Збройних сил Білорусі:
- МіГ-29: 34
- Су-30СМ: 4
- Су-25: 22
- Іл-76: 2
- Ан-24/26: 5
- Мі-8: 20
- Мі-24: 12
- Мі-26: 6