facebook.com/roskomnadzor.official

Редакція видання KibOrg News, проекту журналістів та IT-фахівців, які об'єдналися для боротьби з агресором в інформаційному просторі, отримала в своє розпорядженні базу даних репресивного путінського органу "Роскомнадзор" розміром більш ніж в 500 гігабайт.

Отримавши доступ до листувань співробітників карального відомства, що виконує функції цензури щодо засобів масової інформації та Інтернету, стало більш явним, як кремлівський режим маніпулював населенням Росії в спробах виправдати війну, розв'язану проти України. 

Крім постійного моніторингу та коригування інформаційного простору Росії під потреби діючої верхівки влади, "Роскомнадзор" безперервно створює досьє на опозиційні ЗМІ незалежно від їх розміру і популярності. Коли Росія анексувала Кримський півострів, вона відразу ж впровадила і свою інформаційну політику, після чого в Криму були заблоковані майже всі опозиційні медіа. Найпопулярніші видання як Центр журналістських розслідувань, Крим.Реалії та кримськотатарський ATR були заборонені. Діяльність Центру була відзначена як антиросійська і антикримська.

Відео дня

Приклад опозиційних медіа з двох округів Росії, що знаходяться на моніторингу (з архіву документів "Роскомнадзора")

Крім пропаганди на тимчасово окупованих територіях, не забував "Роскомнадзор" і про війну з інакомисленням в самій Росії. На російського політика Олексія Навального також були складені довідки. Перед його президентською кампанією в 2018 році питанням життя і смерті для Кремля було не допустити опозиціонера до виборів, маргіналізувати електорат політика і перекрити доступ до його ресурсів. Зрештою, "правоохоронні" органи РФ все ж знайшли привід для блокування блогу, а також блокування сайту "Умного голосования" — інструменту для скоординованого голосування на будь-яких російських виборах за конкурентів правлячої партії "Єдина Росія". Самого Навального в 2020 році спочатку намагалися отруїти, а коли не вийшло — посадили у в'язницю.

Особливо важливо, зазначає KibOrg News, звернути увагу на звинувачення іноземних соціальних мереж в цензурі. З початку 2022 року Facebook, а разом із ним Instagram, заблоковані на території Російської Федерації, як зазначається, через порушення прав і свобод людини. А точніше, через блокування російських пропагандистських рупорів. Компанію Meta було визнано екстремістською організацією, проте користуватися месенджером WhatsApp не заборонили.

Хто здійснює інформаційні репресії в Криму

Керівницею Управління Федеральної служби з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій у Республіці Крим та місті Севастополь є Дунаєва Вікторія Віталіївна. Якщо звернути увагу на керівний склад територіального органу "Роскомнагляду" Республіки Крим та Севастополя в телефонному довіднику, то можна помітити Крашениннікова Петра Олексійовича як заступника керівника. Однак судячи з останнього оновлення сторінки "Прийом громадян" на сайті органу, його на посаді замінила Кучина Наталія Олександрівна, яка також є начальницею відділу контролю та нагляду за дотриманням законодавства у сфері персональних даних.

Серед інших осіб, які належать до Управління на окупованому півострові, також є Голубєв Сергій Михайлович, він обіймає посаду спеціаліста-експерта. У його обов’язки входить зокрема проведення систематичних спостережень щодо ЗМІ та моніторинг "зловживання свободою масової інформації". Одне лиш формулювання про зловживання свободою говорить нам про суть "Роскомнагляду".

Однак інші дві посади провідного спеціаліста-експерта та спеціаліста 2 розряду залишаються пустими. У розділі вакансій на сайті "Роскомнагляду" станом на серпень 2022 року є дві посади: провідний спеціаліст-експерт відділу контролю та нагляду у сфері зв’язку та провідний спеціаліст-експерт відділу контролю та нагляду у сфері ЗМІ.

Є також наказ щодо комісії на заміщення вакантних посад від 18 січня 2023 року. До складу, окрім голови комісії Дунаєвої Вікторії, зокрема входять:

  • Фролов Дмитро Євгенійович — провідний спеціаліст-експерт відділу організаційної, фінансової роботи та кадрів, секретар комісії;
  • Богданєвіч Сніжана Геннадіївна — начальниця відділу контролю та нагляду у сфері зв’язку;
  • Набокова Ксенія Андріївна — начальниця відділу контролю та нагляду у сфері масових комунікацій;
  • Мініна Олена Володимирівна — начальниця відділу організаційної, фінансової роботи та кадрів.

До незалежних експертів комісії залучені Сімчєнко Наталя Олександрівна — докторка економічних наук, професорка, завідувачка катедри управління персоналом Інституту економіки та управління Кримського федерального університету ім. В. І. Вернадського, а також кандидатка економічних наук та доцентка катедри управління персоналом Яновська Анна Анатоліївна.

Частина документів вже були викладені у відкритий доступ і їх можна завантажити по посилання.

Діяльність Роскомнадзора після початку війни

У лютому 2023 року стало відомо, що репресивне відомство створює "ферму ботів", яка буде з точністю імітувати дії людини. 

Повсюдно тривають наступи на свободу слова і непідконтрольні путінському режиму джерела масової інформації. Одним із прикладів такої війни проти свободи преси стало блокування в Росії сайту УНІАН 28 лютого минулого року - він був внесений в реєстр заборонених сайтів, недоступних для перегляду з Росії.

Також телеграм-канал УНІАН бувши видаляти з найбільшого каталогу Telegram-каналів і чатів TGStat, в базі якого знаходиться більше мільйона каналів і чатів, класифікованих за країнами, мовами і тематиками.