
Айтівець Дмитро, який зараз служить оператором комплексу Patriot у 96 зенітній ракетній Київській бригаді та захищає небо від повітряних атак РФ, розповів, як проходять бойові чергування та пояснив, чому бійці не можуть вибирати, де збивати ворожі ракети.
"Справжня ракета летить швидше, ніж віртуальна на тренажері. У реальному бою ти маєш набагато менше часу, щоб прийняти рішення і здійснити постріл. На практиці все жорсткіше", — розповів Дмитро в інтерв’ю "Громадському".
Водночас він зазначив, щойому знадобився десь рік бойових чергувань, аби відчути себе впевненим оператором Patriot.
Він зазначає, що комплекс Patriot обслуговують кілька десятків військовослужбовців, і у кожного своє завдання під час бойової тривоги.
"Тільки пішов сигнал тривоги, відповідні служби інформують нас, яка саме загроза виникла: "шахеди", крилаті ракети чи балістика. Ми вмикаємо радар і виявляємо ракетні цілі у своєму секторі, запускаємо пускові установки", - розповідає він.
При цьому, діяти потрібно дуже швидко - за словами Дмитра, між моментом, коли команда Patriot отримала сигнал про повітряну загрозу і коли розрахунок готовий працювати по цілі, проходить не більше 10 секунд. За цей час бійці встигають включити радар, активувати режим пошуку балістики, виявити ціль і знищити її.
Боєць також розповідає, що успіх знищення російської балістики залежить від багатьох речей.
"Приміром, якщо вона дуже швидко пролітає наш сектор, або летить на значній висоті, приміром, 60 км, тоді ми її не дістанемо", — пояснює він.
Дмитро також зазначає, що наслідки збиття ворожої ракети також можуть бути різними.
"Якщо наша ракета влучить безпосередньо в бойову частину російської ракети, ворожа балістика вибухне в повітрі й тоді кількість уламків і небезпека від них будуть незначні. Але якщо бойова частина не уражена, тоді можуть бути значні руйнування на землі, хоч ракета й не досягне бажаної цілі. Чим вище ми збиваємо ракету, тим безпечніші її уламки на землі", - зазначає він.
За словами Дмитра, кожен підрозділ Patriot захищає чітко визначений район, але можливості вибирати, де збити ракету, у бійців немає:
"У нас немає можливості вибирати, де ми її зіб’ємо. Вона летить дуже швидко — буває, що пуск відбувається, як тільки комплекс захоплює ціль. І часу на роздуми — буквально 1 секунда".
Він додав, що зараз з’явилися засоби, які можуть забезпечити більш раннє виявлення балістики, і у розрахунку з'явилося трохи більше, ніж кілька секунд, часу для реакції та прийняття рішення.
"Але все одно балістику ми збиваємо уже на останньому етапі її польоту, коли вона заходить на ціль. А до того ракета перебуває на такій висоті, що ми не можемо її дістати", — уточнює боєць.
Російські удари по Україні
24 березня Росія завдала ракетного удару по центру міста Суми, постраждало декілька багатоповерхівок, школа. Внаслідок удару поранено майже 8 десятків людей, серед них діти.
Також Харків перебуває підмасованими атаками російських дронів, повідомляється про десятки постраждалих.