Експерти пояснили, як Україні домогтися важливої переваги над Росією / колаж з фото УНІАН (В'ячеслав Ратинський) і Getty Images

Триває повномасштабна війна в Україні, українська сторона може незабаром отримати американські винищувачі F-16, але для отримання переваги в повітрі потрібно втілити у життя план, який складається з кількох етапів.

Таку "багатоходівочку" у своїй доповіді для Інституту аерокосмічних досліджень ім. Мітчелла описали його декан і американський генерал-лейтенант Повітряних сил у відставці Девід Дептула та позаштатний співробітник Центру стратегічних і бюджетних оцінок Крістофер Боуї. Уривки з доповіді опублікував Business Insider.

"...проводячи інтегровану повітряно-наземну кампанію для забезпечення переваги в повітрі в потрібний час і в потрібному місці, Україна може посилити темп своїх військових дій на полі бою і почати згортати територіальні завоювання, досягнуті російською армією станом на зараз", - наголошується в документі.

Відео дня

Під перевагою в повітрі мається на увазі стан, за якого одна зі сторін може проводити операції з досягнення своєї мети без перешкод з боку противника. На думку авторів доповіді, для досягнення вирішальної переваги у війні є необхідність мати перевагу в повітряному просторі. Експерти вважають, що без такої переваги ситуація на фронті в Україні має вигляд "відносного глухого кута", що нагадує окопну війну під час Першої світової (тривала з 28 липня 1914 року до 11 листопада 1918-го).

Аналітики додали, що коли українська сторона почне отримувати винищувачі F-16 від західних партнерів, їй доведеться переосмислити використання своїх військово-повітряних сил і способи підтримки наземних операцій.

Ефективність F-16 в Україні значною мірою залежатиме від кількості отриманих літаків, озброєння, типу винищувачів, загальної кількості та кваліфікації підготовлених пілотів, а також від технічного обслуговування літаків. Виживаність і застосування також матимуть значення.

Автори доповіді також писали план, за яким українцям варто діяти, щоб досягти переваги в повітрі. "Першим кроком є спільна робота з українською армією щодо визначення на всій лінії зіткнення України з росіянами оптимального місця (потенційно кількох місць) і часу для досягнення переваги в повітрі", - підкреслюється в доповіді.

Потім, на думку експертів, українські Повітряні сили "повинні будуть спільно з Сухопутними військами розробити масштабний план обману, розмістивши війська на різних осях поля бою, щоб збити Росію з пантелику щодо справжнього місця проведення великої атаки". "Такий крок міг би надати Україні хоча б деякого елементу несподіванки, чого їй значною мірою не вистачало в її невдалому контрнаступі у 2023 році", - йдеться в матеріалі.

На думку аналітиків, потім Україна може спробувати завадити російській "відповіді", використовуючи сотні, а краще - тисячі дронів проти різних об'єктів, наприклад, енергетичних, що ще більше заплутає російські війська і змусить їх витрачати ракети-перехоплювачі.

"Поряд із безпілотними системами, Сухопутні війська України можуть використовувати далекобійні вогневі засоби, як-от HIMARS і ATACMS, які постачають США, проти російських радарів, зенітно-ракетних комплексів і артилерії. Військово-повітряні сили можуть підтримати ці операції, використовуючи ракети HARM", - вважають Дептула і Боуї.

Важливу роль у цій операції здатні зіграти розвіддані, надані партнерами, які можуть допомогти Україні поліпшити якість і ефективність атаки. "Для подальшого зриву дій у відповідь також важлива велика радіоелектронна боротьба, щоб заглушити російські засоби розвідки і спостереження", - уточнили аналітики.

Експерти підкреслили, що після початку наступу українських Сухопутних військ Україні потрібно буде перекинути зенітні ракетні комплекси дальнього радіуса дії для ураження і стримування російських винищувачів.

"Таким чином, Повітряні сили України отримають перевагу в повітрі над певними районами, що дасть змогу їхнім пілотам завдавати ударів по російських підрозділах, логістичних і транспортних мережах і перешкоджати перекиданню підкріплень", - вважають експерти.

Важливі новини України щодо війни - сьогодні це варто знати

Раніше з'явилася інформація, що українська сторона може отримати літаки F-16 вже цього літа. На початку липня міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс сказав, що його країна і Україна роблять важливі кроки для того, щоб F-16 якомога швидше почали працювати на фронті.

На думку публіциста Андрія Піонтковського, для закінчення протистояння з РФ українцям буде достатньо 100 західних літаків. Аналітик вважає, що завдяки бортам, наданим Заходом, українська держава зможе дуже швидко "викинути" російських окупантів з поки ще окупованого Криму.

Вас також можуть зацікавити новини: