
Аналіз уламків російської балістичної ракети "Орєшнік", якою окупанти вдарили по Дніпру 21 листопада, засвідчив, що деякі її деталі були вироблені ще у 2017 році. Крім цього, з'ясувалося, що в роботі над її створенням брав участь "Науково-виробничий центр автоматики і приладобудування імені академіка М.А. Пілюгіна", який раніше відзначився провальним космічним проєктом "Луна-25", повідомляє Defense Express.
У виданні нагадали, що "НПЦАП" займається розробкою систем управління для балістичних ракет, ракетоносіїв, космічних розгінних блоків і космічних апаратів. Одним з найвідоміших проєктів, у якому брало участь підприємство, стала станція для дослідження Місяця "Луна-25", яка 19 серпня 2023 року розбилася об супутник Землі.
Цей проєкт тягнувся з 1997 року, підкреслили журналісти. Через це РФ програла місячні перегони іншим країнам, включно з Індією, яка успішно висадила на Місяці свою автоматичну станцію "Чандраян-3" 23 серпня.
Цікаво те, що в "Роскосмосі" причиною аварії "Луны-25" назвали несправність блоку вимірювання кутових швидкостей "БИУС-Л", за який відповідав "НПЦАП", додали у виданні.
Спочатку в "Луну-25" планували замість "БИУС-Л" встановити прилад "БИБ", але зробити його в РФ не змогли через санкції. Через це росіяни також не змогли придбати готовий прилад Astrix від Airbus, підкреслили журналісти.
У виданні зазначили, що "БИБ" мав важити 1,5 кг, а вага системи "БІУС-Л" від "НПЦАП" становила 10 кг. Крім цього, знадобилося 18 місяців на доопрацювання приладу.
За словами видання, саме "НПЦАП" розробив систему управління для "Орєшніка" і поставив деякі інші деталі для ракети.
Ракета "Орєшнік" - останні новини
Раніше військовий експерт і засновник БО "Реактивна пошта" Павло Нарожний оцінив загрозу удару Росії ракетою "Орєшнік" по Україні. Маніпуляції з "Орєшніком" - це тиск РФ на Захід, а не на Україну, вважає він.
Крім того, російський диктатор Володимир Путін заявляв, що був "глибоко занурений" у розробку "Орєшніка". За його словами, нічого подібного до цього не розроблялося.