Ілюстрація / REUTERS

США таємно вислали двох співробітників посольства Китаю після затримання на території військової бази у Вірджинії.

Про це повідомляє The New York Times з посиланням на інформовані джерела, передає НВ.

За даними NYT, вислання китайських дипломатів, підозрюваних в шпигунстві, стало першим за останні 30 років.

Відео дня

За даними співрозмовників, американські чиновники вважають, що щонайменше один з китайських дипломатів був співробітником розвідки, який працював під дипломатичним прикриттям.

Інцидент з проникненням стався наприкінці вересня на базі сил спеціальних операцій біля Норфолка, штат Вірджинія, повідомили джерела, знайомі з ситуацією.

NYT пише, що китайські дипломати разом з дружинами під'їхали до контрольно-пропускного пункту для в'їзду на територію бази. Охоронець, розуміючи, що у них немає дозволу на в'їзд, велів їм проїхати через ворота, розвернутися і виїхати з території бази, що є звичайною процедурою в таких випадках.

Читайте такожСША і Китай домовилися про перемир'я в торговельній війні

Але китайські чиновники продовжили рух територією, поки пожежні машини не перегородили їм шлях. Співробітники посольства КНР вказали, що вони не зрозуміли інструкцій охоронця і просто заблукали, повідомили інформовані джерела.

Водночас американські чиновники сумніваються, що китайці зробили невинну помилку. У Вашингтоні не вірять в те, що їхньої англійської було недостатньо, щоб зрозуміти простий наказ охоронця, пише NYT.

Через кілька тижнів після проникнення на базу Державний департамент ввів обмеження для китайських дипломатів. Їх зобов’язали заздалегідь повідомляти про будь-які офіційні зустрічі з американськими дипломатами, місцевими посадовими особами, а також про візити в коледжі або дослідні інститути.

У Вашингтоні пояснили своє рішення дзеркальними заходами на китайські правила, введені багато років тому. Вони вимагають від американських дипломатів запитувати дозвіл на виїзд за межі міст, що їх приймають, або відвідування установ.

Вислання, яке, мабуть, стало першим після того, як США оголосили персонами нон грата двох співробітників китайського посольства в 1987 році, вказує на те, що американський уряд зайняв жорсткішу позицію проти ймовірного шпигунства з боку Китаю, заявили офіційні особи.

Раніше повідомлялося, що росіянку Марію Бутіну, засуджену в США за ведення лобістської діяльності без реєстрації, звільнили з федеральної в'язниці у Флориді.