Зеленський назвав такі гарантії "порожніми обіцянками" / скріншот

Президент України Володимир Зеленський заявив, що для завершення війни Україні необхідні надійні та реальні гарантії безпеки, а не порожні обіцянки, як Будапештський меморандум. Він також різко та нецензурно висловився про підписантів меморандуму, які не відреагували на порушення територіальної цілісності України. Про це він розповів в інтерв’ю американському подкастеру Лексу Фрідману, відповідаючи на питання, про те, як виглядають гарантії безпеки, які задовольнять Україну і Росію.

Будапештський меморандум був підписаний у 1994 році й передбачав гарантії безпеки для України в обмін на її відмову від ядерної зброї. Зеленський зауважив, що меморандум мав забезпечити Україні гарантії безпеки від п’яти країн: США, Великої Британії, Росії, Франції та Китаю.

"У Будапештському меморандумі були гарантії безпеки для України. Спочатку три найголовніші гарантери безпеки для України, три стратегічні друзі і партнери України – США, Росія, Британія. Франція і Китай доєдналися. Було 5 держав. Це зараз ми розуміємо, що це ніякі не гарантії безпеки… Було написано "запевнення". Це ж найбільші держави, це ядерна п’ятірка… Зараз треба було б знайти всіх цих людей, хто все це придумав, і просто посадити їх в тюрму…", - зауважив Зеленський.

Відео дня

Проте, коли РФ окупувала Крим і частину Донецької і Луганської областей, Україна відправила три рази впродовж кількох років листи всім гарантерам безпеки, але підписанти проігнорували свої зобов’язання, зауважив президент, підкресливши, що гарантам було "пох**ру" на Україну:

"Чи хтось приїхав? Ні. Чи хтось відповів на ці листи офіційні? Хтось консультації провів? Ні. Чому? Та по**ру. Це ж зрозуміло російською? От як російською було по**ру , так і всім іншим гарантам було по**ру на цю країну, на цих людей, на ці гарантії безпеки".

Зеленський також назвав такі гарантії "порожніми обіцянками" та поставив під сумнів їхню цінність у майбутньому.

"Питання просте – можна цьому довіряти? Ні. Яка б країна з цих 5 не сиділа за столом перемовин, просто папірцю, що "повірте, ми вас врятуємо", – сказав Зеленський.

Президент також розкритикував Мінські домовленості, назвавши їх "другим вагоном макулатури", і нагадав, що Сполучені Штати взагалі не брали участі в цьому процесі за адміністрації Барака Обами.

Крім того, Зеленський звинуватив колишню канцлерку Німеччини Ангелу Меркель у блокуванні запрошення України до НАТО на саміті в Бухаресті у 2008 році. За його словами, навіть тодішній президент США Джордж Буш підтримував такий крок, однак Німеччина стала на заваді.

Інші заяви Зеленського

Раніше президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману заявив, що до повномасштабного вторгнення Росії з боку західних союзників було "дуже багато слів" і відсутність реальної допомоги.

Він також зазначив, що Україна може розглянути сценарій вступу до НАТО в обмін на відмову від окупованих Росією територій. Проте наша країна зможе погодитися на це тільки в разі якщо побачить дипломатичний спосіб завершення війни.

Вас також можуть зацікавити новини: