Сколій найчастіше стали помічати в Дніпрі / фото - wikimedia.org/Bouba

У соцмережах активно поширюється інформація про появу сколій-гігантів у Дніпрі та на півночі Чернігівської області. Це найбільший представник родини та всього загону перетинчастокрилих у фауні Європи.

Доцент кафедри географії Дніпровського національного університету Вадим Манюк у коментарі для "Главкома" відповів, чи здатні сколії-гіганти нападати на людей. Також він розповів про інші властивості цих комах.

У виданні зазначили, що довжина тіла сколії-гіганта може досягати 26-45 мм. Цей вид має чорне блискуче тіло з жовтими плямами на грудях і рудувато-помаранчеві крила.

Відео дня

Манюк підкреслив, що сколій у Дніпрі справді побільшало. Він нагадав, що цих комах у місті зустрічали й раніше, але не так часто.

"Є пояснення чому. Наприклад, у місті зараз багато дерев або залишків дерев, які спиляли, але пні залишилися. Комунальні служби зрізають дерева, верхню частину вивозять, а нижня частина залишається в землі", - пояснив експерт.

Манюк поділився, що в личинковій стадії сколія є паразитом. Самка знаходить у ґрунті або компостних купах личинку великого пластинчатовусого жука, після чого паралізує її і відкладає на неї яйце. Потім личинка сколії розвивається, харчуючись тілом паралізованої жертви.

Проте сколії не є небезпечними для людини, заявив Манюк. Він попередив, що ці комахи можуть вжалити, але тільки, якщо спровокувати їх. Ба більше, отрута цих комах значно слабша, ніж у звичайних ос.

Експерт розповів, що сколії стали частіше з'являтися і в інших містах України:

"Зміни спостерігаються і в інших містах. Ми умовно позначили межу степу, і вони вже близько до цієї межі. І ця тенденція, найімовірніше, триватиме - клімат змінюється, змінюється і ландшафт. В Україні деякі види, зокрема комахи, які були типовими для південного регіону, за останні 10 років просунулися дуже далеко на північ - аж до країн Балтії, на північ Європи".

Манюк зазначив, що поки складно назвати точну кількість сколій у Дніпрі. Проте він звернув увагу на те, що їхня кількість у місті збільшилася приблизно вдвічі на кілометр маршруту за останні п'ять років.

Чому в Києві та Львові майже не видно горобців

Раніше львівська орнітологиня Ганна Кузьо в коментарі для УНІАН розповіла, чому на вулицях Львова чи Києва рідко можна зустріти горобців. Вона зазначила, що цих птахів поменшало не тільки в Україні, а й в інших європейських країнах.

Кузьо поділилася, що зменшення чисельності домашніх горобців може свідчити про те, що відбулися якісь серйозні зміни в середовищі, в якому вони проживають. У західній Європі вважають, що впродовж 1920-х років горобців почало ставати менше через те, що в промисловості стали рідше використовувати коней.

Вас також можуть зацікавити новини: