Сьогодні світ згадує наймасштабнішу техногенну аварію - 35-ті роковини Чорнобильської трагедії. У Генпрокуратурі наголосили, що стали в авангард боротьби проти ворогів довкілля.

Про це повідомила прес-служба Офісу генерального прокурора України.

Так, у березні було проведено масштабну спільну нараду керівників правоохоронних та інших державних органів, щоб активізувати протидію кримінальним правопорушенням в екологічній сфері. 

"Ми відзначили відносний прогрес торік, але поставили мету примножити зусилля заради порятунку навколишнього середовища та збереження здоров’я населення", - заявила керівник Офісу генпрокурора Ірина Венедіктова.

Читайте такожДля будівництва нового захисного саркофага на ЧАЕС український "Метінвест" поставляв в Італію унікальну стальТак, у регіонах розпочали роботу 24 міжвідомчі робочі групи, створені наказами керівників обласних прокуратур. До їхньої роботи залучаються представники органів виконавчої влади та державного нагляду.

"Також ми визначили протидію кримінальним правопорушенням проти довкілля пріоритетом у діяльності органів прокуратури. І лише за місяць маємо низку вагомих досягнень", - наголосила генпрокурор.

Зокрема, правоохоронцями за цей період вже викрито близько тисячі кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Так, на Донеччині виявлено факти незаконного видобутку 263 тисяч тонн вугілля вартістю майже 364 мільйони гривень та ще 3 мільйонів тонн, вартість якого наразі встановлюється.

Крім того, правоохоронцями Івано-Франківщини викрито групу посадовців низки підприємств, які легалізовували незаконно зрубаний ліс та щомісячно відправляли його до Республіки Молдова. Вартість вивезеної деревини становить майже 15 мільйонів гривень.

А на Полтавщині та Львівщині викрито факти незаконного забору води з підземних свердловин, що спричинило понад 2 мільйони гривень збитків державі.

За цей час особам повідомлено про підозру у вчиненні 135 кримінальних правопорушень проти довкілля.

"Зокрема, повідомлено про підозру одному із керівників філії «Центр управління промисловістю» ПАТ «Укрзалізниця», який допустив незаконне проведення 5 вибухів та видобуток майже 219 тисяч кубометрів габро-анортозиту та граніту. Збитки навколишньому природному середовищу сягають близько 500 мільйонів гривень", - додала Венедіктова.

Також завершено слідство у низці проваджень щодо трьох десятків службових осіб, половина з яких – учасники організованої групи, які на території одного з державних лісгоспів на Житомирщині здійснювали незаконну порубку дерев, внаслідок чого завдано збитків загалом на понад 9 мільйонів гривень.

До суду вже скеровано кримінальні провадження щодо вчинення 135 правопорушень.

Так, до суду направлено обвинувальний акт стосовно голови правління товариства, який у столиці організував силами підпорядкованого йому підприємства незаконне видобування піску, чим завдано збитків на 626 мільйонів гривень.

Судитимуть також колишнього першого заступника голови Державної служби геології та надр України, який у результаті службової недбалості допустив незаконне використання корисних копалин без відповідного дозволу, чим заподіяно збитків на близько 40 мільйонів гривень.

За незаконну порубку лісу до суду скеровано обвинувальні акти стосовно трьох службових осіб лісництв на Закарпатті та Харківщині.

Активізована і позовна робота прокурорів - за останній місяць на захист інтересів держави у сфері охорони навколишнього природного середовища прокурори пред’явили позовів на 1,3 мільярди гривень.

За цей час за позовами прокурорів судами відкрито провадження у низці справ щодо припинення незаконного зменшення територій і об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею понад 1,5 тисячі гектарів вартістю майже 791 мільйон гривень. Зокрема, на Запоріжчині – це землі двох заказників місцевого значення, на Івано-Франківщині – національно природного парку «Гуцульщина», на Одещині – заповідного урочища «Дністровські плавні» та на Миколаївщині – лісового заказника місцевого значення «Мішково-Погорілове».

Уже за місяць реально виконано рішень суду в сфері охорони навколишнього природного середовища на понад 335 мільйонів гривень.

Наразі генпрокуратура працює над запровадженням спеціалізації дізнавачів, слідчих та прокурорів на кримінальних провадженнях у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Також Офіс генпрокурора вивчає питання удосконалення законодавства, яке встановлює відповідальність за порушення у сфері охорони навколишнього природного середовища. 

Крім того, Кабміну доручено невідкладно розробити та затвердити Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища на 2021–2025 роки.