Держава має вирішити питання боргів перед зеленими інвесторами, - Прокіп

Держава має виконати свої зобов’язання перед інвесторами в зелену енергетику і забезпечити повні розрахунки перед ними та виплату накопичених боргів.

Про це заявив Андріан Прокіп, експерт з програми "Енергетика" аналітичного центру Український інститут майбутнього, нагадавши, що у 2020 році уряд та частина виробників електроенергії з ВДЕ підписали меморандум. 

"Він передбачав добровільне скорочення ставок зеленого тарифу. Інакше кажучи, зелені погоджувались на те, щоб отримувати менше в надії, що будуть це отримувати", - сказав Прокіп. 

Відео дня

За його словами, тоді було вирішено внести зміни в законодавство, які передбачали, що не лише НЕК Укренерго збиратиме кошти на виплату зеленого тарифу, але і те, що 20% загального фонду тарифу буде виплачуватися напряму з бюджету. 

"Тільки от біда, що ті пресловуті 20%, які мали покриватись з бюджету, ніколи цим бюджетом передбачені не були", - зазначив експерт. 

На його думку, таким чином держава переклала фінансову відповідальність на Укренерго і сформувала велику заборгованість компанії перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел. 

Прокіп підкреслив, що для зменшення цих боргів компанія залучила зелені єврооблігації на понад 800 млн долл., однак через проблеми з корпоративними управлінням та багаторічним недофінансуванням на початку жовтня оголосила про технічний дефолт.

"Це не поодинокий випадок, коли Укренерго брали позики щоб розраховуватись із боржниками, хоча самій компанії винні більше, ніж винна вона", - каже Прокіп.

Він розповів,  що цими днями на порядку денному чергове погодження тарифу на передачу електроенергії на наступний рік. 

За його словами, регулятор знову пропонує урізати обґрунтований тариф на 25%, хоча законодавство вимагає забезпечити повне покриття усіх витрат Укренерго. 

Нещодавно радник прем'єр-міністра України, член Наглядової ради "Укренерго" Юрій Бойко заявив, що компанія Укренерго цього року збільшить існуючу заборгованість за послугу зі збільшення частки електроенергії з відновлюваних джерел мінімум на 8 млрд грн.