Ілюстрація REUTERS

Національна комісія, яка здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), попередньо схвалила проект рішення, згідно з яким тариф на передачу електроенергії оператора Об'єднаної енергосистеми України держкомпанії "Укренерго" пропонується підвищити більше ніж удвічі, до 327,97 грн за МВт-год.

Відповідне рішення було ухвалено на засіданні комісії сьогодні.

Згідно з проектом рішення НКРЕКП, тариф на передачу електроенергії "Укренерго" з 1 серпня 2020 року може збільшитися з 155,4 грн (без ПДВ) за МВт-год до 327,9 грн за МВт-год (без ПДВ). Хоча раніше планувалося підвищити тариф в 4 рази, до рівня 596,48 грн за МВт-год.

Член НКРЕКП Руслан Кайдаш зазначив, що підвищення планується провести в два рази, а не в чотири, у зв'язку з перебуванням іншого джерела покриття дефіциту коштів компанії: заборгованість "Гарантованого покупця" (Гарпок) пропонується погасити за рахунок коштів іноземних партнерів. За словами Кайдаша, "Укренерго" веде переговори з Європейським банком реконструкції та розвитку і Європейським інвестиційним банком про залучення відповідних кредитів. Регулятор також пропонує запровадити активний податок на "зелену" генерацію і новий механізм спецзобов’язань на ринку електроенергії (ПСЗ).

Читайте такожКабмін вирішив, хто визначатиме склад головного регулятора української енергетики

"Ми розраховуємо на те, що максимально буде залучено кошти міжнародних партнерів і Кабмін введе положення про перехідний ПСЗ, яке дасть економію майже 10 копійок (за кіловат-годину - УНІАН), яке ми запропонуємо сьогодні", - сказав голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.

Тарасюк наголосив, що сьогоднішнє рішення про підвищення є попередніми, а остаточне схвалення заплановано на 11 липня.

"Пропонуємо встановити тариф на мінімально прийнятному рівні. Але це лише попереднє схвалення, остаточне ухвалення заплановано на 11 липня. До цього часу може рівень підвищення змінитися і чекаємо пропозиції від учасників ринку", - сказав він.

Присутні на засіданні народні депутати просили Нацкомісію відкласти рішення про підвищення тарифу, оскільки відповідні заходи призведуть до значного подорожчання електричної енергії для української промисловості, що спровокує зростання цін на товари, комунальні послуги тощо. Вони відзначили, що це також значно вдарить по конкурентоспроможності українських виробників, оскільки тарифи на електрику в Європі значно нижчі, ніж в Україні.

Як повідомляв УНІАН, в грудні 2019 року НКРЕКП ухвалила постанову про підвищення тарифу оператора Об'єднаної енергосистеми України компанії "Укренерго" на передачу електричної енергії на 33% і на послуги диспетчеризації - на 27,2% з 1 січня 2020 року.

17 червня голова НКРЕКП Валерій Тарасюк заявив, що закладені в підписаному урядом з виробниками електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) меморандумі умови погашення накопиченої перед ними заборгованості можуть призвести до зростання тарифу оператора системи передачі НЕК "Укренерго" більш ніж утричі.

Довідка УНІАН. Національна енергетична компанія "Укренерго" здійснює експлуатацію магістральних і міждержавних ліній електропередачі, а також централізовану диспетчеризацію об'єднаної енергосистеми країни.