Ілюстрація REUTERS

Міністерство соціальної політики пропонує заборонити використовувати цивільні відносини між компанією та фізичною особою-підприємцем замість найму такої особи на роботу.

Читайте такожВітчизняний ІТ-сектор забезпечує 4% ВВП України

Відповідний проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників і протидії застосуванню незадекларованої праці" опублікований на сайті міністерства.

Пропонується доповнити Кодекс законів про працю новою статтею - "Ознаки наявності трудових відносин".

У статті будуть прописані 7 критеріїв, що вказують на трудові відносини між двома особами.

Наявності одночасно будь-яких трьох з вказаних критеріїв буде достатньо, щоб відносини визнали трудовими, а роботодавець заплатив за кожного неоформленого співробітника штраф в 30 мінімальних заробітних плат (понад 125 тисяч грн станом на лютий 2019 року).

До таких критеріїв належать:

періодичність оплати особі за роботу, виконувану в інтересах іншої особи (двічі і більше);

особисте виконання особою роботи за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої вона виконується;

винагорода за виконану роботу є єдиним джерелом або становить 75 і більше відсотків доходу ФОП за останні шість місяців;

робота виконується на визначеному роботодавцем робочому місці та відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку;

особа виконує роботи (надає послуги) подібні до роботи, що виконується штатними працівниками роботодавця;

організація умов праці (у т. ч. надання робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконується робота;

тривалість робочого часу і часу відпочинку встановлюється особою, в інтересах якої виконується робота.

Як пише «Економічна правда», компанії, які укладають цивільно-правову угоду з ФОП, зменшують свої податкові зобов'язання. Вони звільняються від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників.

На відміну від найманого працівника ФОП третьої групи на спрощеній системі оподаткування сплачує до бюджету лише 5% від зароблених грошей плюс мінімальний місячний соціальний внесок (918 грн станом на лютий 2019 року).