Володимир Зеленський розповів про наслідки мораторію на продаж землі / фото УНІАН, В'ячеслав Ратинський

За час дії більш ніж двадцятирічного мораторію на продаж сільськогосподарської землі в Україні деякі політики та бізнесмени незаконно привласнили близько 5 млн гектар держземлі, що майже дорівнює площі двом півостровам Крим.

Про це на форумі "Україна 30. Земля" заявив президент Володимир Зеленський.

Читайте такожЗеленський підписав ключовий законопроект для відкриття ринку землі

"За попередніми підрахунками, деякими політиками та бізнесменами за час існування мораторію було присвоєно близько 5 млн гектар державних земель України", - зазначив Зеленський.

Він підкреслив, що п'ять мільйонів гектар – це площа двох півостровів Крим, який Росія незаконно анексувала у 2014 році в України.

"Безумовно, ми зробимо все, щоб повернути й те, і інше", - зазначив президент.

Запуск ринку землі в Україні

 • 14 листопада 2019 року Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект про оренду і продаж державних і комунальних земель через електронні аукціони (№2195).
 • Український агробізнес закликав парламент підтримати цей закон.
 • 28 квітня Верховна Рада прийняла комплексний закон про дерегуляцію у сфері земельних відносин.
 • Законопроект №2194 передбачає передачу державних земель за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) у комунальну власність сільських та міських рад або територіальних громад. Також їм передаються повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності.
 • Крім того, пропонується переглянути повноваження Державної служби з питань картографії, геодезії та кадастру.
 • 28 квітня 2020 року президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення", який запроваджує ринок землі в Україні з 1 липня 2021 року.
 • Закон передбачає поетапну земельну реформу: з 1 липня 2021 року купувати сільськогосподарські землі зможуть тільки фізособи - громадяни України з обмеженням в 100 гектарів. На другому етапі, з 1 січня 2024 року, розмір концентрації збільшиться до 10 тисяч гектарів, а купувати землі зможуть також юридичні особи.
 • 13 травня 2021 року стало відомо про те, що Конституційний суд 3 червня розпочне розгляд справи за конституційним поданням народних депутатів щодо закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.
 • 18 травня 2021 року Рада прийняла закон про продаж землі за новими правилами.
 • 19 травня 2021 року Рада розблокувала підписання закону про дерегуляції земельних відносин.
 • 24 травня 2021 року Президент України Володимир Зеленський в ході форуму "Україна 30. Земля" підписав закон про дерегуляцію земельних відносин (№2194).