этот материал доступен на русском

«Це не експеримент»: монетизація субсидій демонструє успіхи

12:44, 23 травня 2019
Різне
140 0
НК

Суть реформи, кажучи просто дозволити отримувачам допомоги від держави самим розпоряджатися грошима на оплату житлово-комунальних послуг. Досі кошти переказувались постачальникам тепла, води чи світла, тепер гроші надходять отримувачам субсидій. З них вони оплачують комуналку, а рештою можуть розпоряджатися на власний розсуд.

«Я вже всю сім’ю привчила «прикручувати», розповідає 58-літня Тетяна Федорівна з Костянтинівки на Донеччині. На щастя, погода в березні й квітні була відносно теплою, тож платіжки за опалення вийшли невеликі, а субсидія до кінця опалювального сезону пристойна. Тож вдалося відкласти трохи на літній відпочинок», ділиться вона своїм досвідом управління монетизованою субсидією.

Чи треба «випалювати» газ для субсидії?

Попри успішну інформаційну кампанію про субсидії від уряду. деякі міфи продовжують ширитися сарафанним радіо. Наприклад, розповідають, нібито норми споживання газу, світла чи води слід використовувати повністю інакше не дадуть субсидію. Тож дехто намагається «випалювати» газ, аби отримати заповітну цифру на лічильнику.

У Мінсоцполітики підкреслюють, що невикористані норми ніяк не позначаються на тому, чи буде надана субсидія в майбутньому. Обсяг субсидії розраховується за спеціальною формулою, за якою перевага надається сім’ям з маленьким доходом – їм держава виділить більшу допомогу для оплати комунальних послуг.

І якщо «випалювати» газ не варто в жодному разі, то платити за послуги ЖКГ обов’язково. Отримувач монетизованої субсидії має вчасно сплачувати рахунки за комуналку – інакше виплати будуть призупинені, а субсидію повернуть до безготівкової системи. Проте, як зазначають і в уряді, і в компаніях-постачальниках послуг, більшість отримувачів держдопомоги платять дисципліновано.

Що дає монетизація субсидій

В уряді підкреслюють, монетизація субсидій – проект у тому числі й довіри та співпраці з громадянами. Стосовно ж сфери ЖКГ, завдяки монетизованим субсидіям люди отримують стимул ощадно ставитися до енергоресурсів. Адже тоді отримувачі здатні зекономити й вивільнити кошти, які можуть витратити на інші свої потреби.

«Зазвичай у мене надто багато забирали платіжки за світло, каже харків’янин Павло. – Розібрався й зрозумів, що проблема в старому холодильнику, який стоїть ще з 90-х. Узяв новий в кредит, тепер за електрику плачу набагато менше, а зі збережених субсидійних грошей, буду помалу віддавати борг».

Експерти впевнені, що перший етап монетизації субсидій проходить з хорошими показниками. А це свідчить, що ця реформа може стати гарною основою для масштабних програм з утеплення будинків та загальної енергоефективності.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter