Україна отримала від партнерів по НАТО чіткі інструкції щодо створення ефективної інфраструктури оборонних закупівель, втім відповідальним чиновникам бракує компетенцій і бажання поставити процес на рейки. Про це у блозі для видання "Гордон" написав Тамерлан Вагабов, ексрадник голови Агентства з оборонних закупівель, екскерівник Офісу реформ МВС.
За результатами обговорення на засіданні комітету НАТО з питань оборони та безпеки (DSSC) ради Україна – НАТО було ухвалено низку рекомендацій. Серед них: централізація оборонних закупівель, розробка інтегрованої рамки оборонного планування, створення стратегії оборонної промисловості, покращення розподілу відповідальності між міністерствами, які відповідають за політику оборонних закупівель. Тамерлан Вагабов вважає, що цей перелік варто доповнити пунктом про незалежність Агенції оборонних закупівель (АОЗ), адже, за його даними, відомством фактично управляє заступник міністра оборони Дмитро Кліменков, у той час як Марина Безрукова виконує функцію номінального керівника.
"Це в принципі перекреслює всі спроби навести лад у закупівлях, адже по факту нічого не змінилося – Міноборони як займалося всім процесом, так і займається. Навіщо ми тоді взагалі створили АОЗ, набрали штат і платимо йому зарплату?" – пише Тамерлан Вагабов.
Він назвав кроки, які Міноборони та АОЗ мають зробити невідкладно. Суворо дотримуватись рекомендацій НАТО, зробити аудит усіх контрактів, скасувати наказ про чорні списки іноземних постачальників зброї, який порушує принципи конкуренції, представити плани розвитку АОЗ і структури Міноборони, що відповідають за закупівлі озброєння, сформувати для кожного відомства незалежні наглядові ради.
У середньостроковій перспективі необхідно налагодити довгострокове планування і фінансування закупівель, впровадити механізм управління ланцюгами постачання, створити єдину незаангажовану агенцію, що забезпечить закупівлі всього сектору безпеки та оборони, дати їй відповідні повноваження і ресурси, залучити до техінспекцій і загалом до роботи в агенції досвідчених військових. Звести Міноборони і виробників озброєння на спільному майданчику RND та інновацій.
"Кожен день неефективності оборонних закупівель коштує нам втрачених можливостей на фронті, життя і здоров'я воїнів, територій. Зволікання тут дорівнює злочину. Потрібно братися за роботу, бо за нас її ніхто не зробить… У нас є креативні розробники, інженерно-інноваційний потенціал, величезний запит на озброєння. Є партнери, які допомагають, навчають і підтримують. Бракує чи то бажання, чи то компетенцій поставити закупівельний процес на рейки. І про це потрібно кричати, допоки Міноборони та АОЗ зрештою не візьмуться до справи" – заявив Тамерлан Вагабов.